West Hamin pomolta käsittämätön lausunto bussigatesta: ”Se oli ManU:n syytä”
Kuva: Getty Images
West Hamin varapuheenjohtaja David Sullivan käänsi yllättäen syyttävän sormensa Manchester Unitedin suuntaan, kun West Hamin kannattajat rikkoivat Unitedin bussin ja ottelu myöhästyi.
West Hamin fanit kivittivät ja heittelivät pulloja sekä muita esineitä Unitedin pelaajien bussia kohti ja estivät sen etenemisen kohti stadionia. Tilanne oli kaikkiaan kaoottinen, kuten jutun kuvasta voi päätellä. Ottelun alku viivästyi 45 minuuttia. Sullivan syytti kuitenkin tapahtumasta Unitedia, ei omia faneja.
– Todella masentavaa. On arki-ilta ja tästä tulee todella myöhäinen peli faneillemme, kaikki eivät voi varmasti viipyä ottelun loppuun saakka. En voi käsittää miksi United tuli tänne niin myöhään, miksi he eivät voineet tulla jo pari tuntia aikaisemmin? Sullivan syytteli vierasjoukkuetta.
– He tiesivät ihan hyvin, että täällä tulee kiireinen ilta, tämä oli heidän syytään.
Sullivan myös kiisti, että kyse olisi ollut minkäänlaisesta hyökkäyksestä Unitedin bussia kohtaan, mutta videomateriaali todistaa täysin toista, jopa bussin ikkunoita oli rikottu.
– Siellä oli vain jotain ruuhkaa, eivätkä he päässeet läpi, mutta ei heidän bussinsa kimppuun kukaan hyökännyt. Jos me tulisimme myöhässä Old Traffordille, ei siellä aloitettaisi ottelua yhtään myöhemmin, Sullivan väitti.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Uusi vapaa urheilukanava Viaplay TV aloittaa lähetykset tällä viikolla
- Erling Haalandin maalivire sai jatkoa
- Liverpool palasi voittojen tielle
- Hiihdon Suomen Cup starttasi Vuokatissa
- Viaplay Talvi starttaa Vuokatin Suomen Cupilla
- Liverpoolin tuskalle jatkoa – nyt tuli lähtöpassit cupista
- Toronto nousi voiton päähän World Seriesin voitosta
- Leevi Meriläinen loisti Ottawan maalilla
- Lando Norris nousi MM-sarjan kärkeen
- Liverpoolille jälleen tappio