Ville Kuusinen: ”Kumpaa Pasi kannustaa…?”
Viasatin selostaja Ville Kuusinen odottaa innolla sunnuntain kakkosbundesliigan kärkiottelua HSV-Bielefeld. Bielefeld johtaa sarjaa ja Joel Pohjanpalon edustama HSV on toisena ennen sunnuntain otteluja. Kuusinen ei ollut vakuuttunut HSV:n tauon jälkeisen avausottelun tasosta, mutta Pohjanpalon kunto ilahdutti.
– Jolle oli hyvä sunnuntaina. Hän pääsi paikoille ja teki hienon maalin. Muulta osin HSV:n peli oli samanlaista kuraa kuin ennen kauden keskeytystäkin. Se ei näytä hyvältä verrattuna Stuttgartiin ja Bielefediin. Ne ovat pelillisesti edellä, Kuusinen kertoi SuomiFutis -sivustolla.
Ville Kuusinen odottaa Pohjanpalon olevan avauksessa myös sunnuntaina.
– Voisin kuvitella, että Jolle on sementoinut paikkansa ja maaleja tulee lisää, Kuusinen arvioi.
Yhtä asiaa Ville Kuusinen pitää varmana. Viasatin ja Viaplayn asiantuntija Pasi Rautiaisen kanta lienee iltapäivän ottelussa selvä.
– Pitäisi kysyä Pasilta, kumpaa hän kannattaa. Bielefeldia tietenkin, Kuusinen viittaa Rautiaisen pitkään uraan nimenomaan Bielefeldin paidassa.
HSV:n ja Bielefeldin ottelu alkaa sunnuntaina 14.30 Viasatilta ja Viaplaysta.
Lähde: SuomiFutis.com
LUE MYÖS:
- Matias Maccelli tehoili, Miro Heiskanen loisti
- Pelaajat sen tietävät – tässä on kauden paras
- Ei tällä kertaa yllätyksiä – Olli Hiidensalo ampui nollat, mutta ladulla tökki
- Valtiaan ylivoima katkesi – vietiin sairaalaan
- Jacob Friisin luuta lakaisi taas – kolme konkaria jäi kotiin
- Uskomatonta, mutta totta – 82 pistettä yhdessä ottelussa!
- Lentopallolegendan pelaajaura päättyy – siirtyy tiskin toiselle puolelle
- Iivo Niskanen sanoi ”ei” Oslolle
- Mäkihypyn valmennus vaihtuu – Igor Medved sai mennä
- Toni Korkeakunnas vapaille markkinoille