”Vihaa on ollut todella paljon” – Ruotsin maajoukkuemaalivahti kääntyi islaminuskoiseksi
Kuva: Getty Images
Ruotsin alle 19-vuotiaitten tyttöjen jalkapallomaajoukkueen maalivahti Ronja Andersson on päässyt länsinaapureissa otsikoihin pitkälti haluamattaan.
Anderssonin ura on hyvässä nosteessa hänen siirryttyään viime kaudeksi Elitettanin IK Uppsalaan, mutta huomio on kiinnittynyt toisaalle kuin pelkästään peliesityksiin. Alkuvuodesta Andersson kääntyi kristinuskosta islamiin.
Pelaajan itsensä mukaan moni häntä islamissa aiemmin arveluttanut asia osoittautui toiseksi ja päätöstä auttoi monien ystävien ja myös oman poikaystävän islaminusko.
– Päädyin kääntymään, koska minusta se [islam] on todella hieno uskonto ja uskon siihen mitä koraani sanoo. Tunsin Jumalan olleen kanssani ja osoittaneen minulle tien. Andersson kertoi Aftonbladetille.
Kaikkia asia ei kuitenkaan ole miellyttänyt.
– Nyt vihaa on ollut todella paljon ja ymmärrän sen sikäli, että koko Ruotsi on saanut tietää asiasta ja tällä hetkellä minulla on hiukan pala kurkussa. Olen kuitenkin ylpeä ratkaisustani ja jatkan omalla tielläni. Ihmiset voivat käyttää niin paljon energiaansa minua kohtaan kuin haluavat, mutta kuljen kuitenkin valitsemaani reittiä.
LUE MYÖS:
- MM-jääkiekko alkaa, Leijonat kohtaa Saksan
- Anaheimin taival päättyi – Vegas välieriin
- Colorado välieriin – Minnesota hukkasi johtonsa
- Manchester City piti mestaruustaistoa yllä
- Ja mestari on…. Tappara, jälleen kerran
- MM-kisojen alkuun enää kaksi päivää – tässä Leijonien ketjut
- San Antonion supertähti dominoi
- Buffalo tasoitti voitot, Vegas iski jatkoajalla
- Kanadalle jymyvahvistus – Suomi ja Kanada kilpavarustelevat
- Oklahoma City jatkoi puhtaalla pelillä – Lakers ulos