Video: Real Madrid kutsui 11-vuotiaan lupauksen testiin – fanittaa ManUa ja lempinimi Xavi

Linfield Akatemiassa loistava Mark Norris saa mahdollisuuden näyttää taitojaan Real Madridille.
Belfast Telegraphin mukaan espanjalaisjätti on kutsunut 11-vuotiaan Norrisin testiin seuran alle 12-vuotiaiden joukkueeseen.
Kyseessä on yhden viikon kestävä testi, jonne Norris lähtee ensi vuoden toukokuussa. Real Madrid bongasi Manchester Unitedia fanittavan ja Barcelonasta tutun Xavin lempinimeä kantavan nuorukaisen Youtubesta. Norris on pelannut futista viisivuotiaasta lähtien ja pelipaikkana on Xavin tavoin keskikenttä.
Norrisin äiti on japanilainen ja poika oli muutama vuosi sitten Real Madridin kesäleirillä Japanissa, jossa madridilaiset saivat jo esimakua tulevasta. BBC:n mukaan Realin puolelta tuli vinkki, että pojan pelaamisesta kannattaisi teettää videoita. Norrisin isä tarttui tuumasta toimeen ja maksoi kuvaajalle, joka teki työtä käskettyä. Lopulta Mark Norrisin Youtube-videot huomattiin myös Real Madridin puolella, mikä johti kutsuun testileirille.
Katso Norrisin taitoja tästä Youtube-linkistä.
20€ antaa 40€ + 100 ilmaiskierrosta
- Avaa pelitili Caxinolle, niin mahtavat edut ovat sinun.
- Talleta 20€, niin saat 40€ pelirahaa sekä 100 ilmaiskierrosta.
- Tarjous voimassa vain uusille asiakkaille rajoitetun ajan.
- Suomalaisvahdeilla synkkä ilta NHL:ssä
- Patrik Laine ja Kasperi Kapanen maalasivat
- Suomalaisilla loistopäivä Falunissa: Kerttu Niskanen voittoon, Perttu Hyvärinen ja Ristomatti Hakolalta loistohiihdot
- Lukas Hradeckyn europelit jatkuvat – Rasmus Schüllerin päättyivät
- Aleksander Barkov järjestelemässä maali-ilottelua – Mikko Rantasen ja Miro Heiskasen pisteputkille jatkoa
- NHL tuo Tampereelle koko perheen kiekkojuhlan viikonloppuna
- Norwichille heikko tasapeli – Middlesbroughilta suora nousu karkaamassa
- Mikko Rantanen maalasi Coloradon voitossa
- Krista Pärmäkoski edelleen sivussa – Iivo Niskanen jättää Falunin väliin
- Markku Kanerva hyppää uuteen rooliin – ”Samalla se on itsensä kehittämistä”