Venäjän maalivahti johtaa Pekka Rinnettä tilastoissa

Illan MM-finaalissa on vastakkain kaksi turnauksen ylivoimaisesti parasta maalivahtia: Venäjän Sergei Bobrovski ja Suomen Pekka Rinne. Molemmat johtavat myös tärkeitä maalivahtitilastoja.
Bobrovski on ykkönen sekä torjuntaprosenteissa että päästettyjen maalien keskiarvossa. Hänen lukemansa ovat huikeat 95,48% ja yksi päästetty maali ottelua kohden.
Rinne on prosenteissa kolmantena lukemalla 93,94. Heidän välissään on kolme ottelua Norjan maalin suulla torjunut Steffen Soberg. Rinteen taakse on livahtanut vain 1,49 maalia ottelua kohden.
”Betoni-Pekka” taas johtaa nollapelitilastoa. Tshekki-voitto on Rinteelle jo turnauksen kolmas nollapeli. Aiemmin hän piti Saksan ja Valko-Venäjän nollilla.
Bobrovski on nollapeleissä mitattuna kakkonen. Hän piti maalinsa puhtaana Venäjän avausottelussa Sveitsiä ja puolivälierässä Ranskaa vastaan.
Tilastopeli on siis Bobrovskin hyväksi 2-1.

Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Florida jyräsi Edmontonin
- Florida tasoitti NHL-finaalit
- Edmonton vei NHL:n avausfinaalin
- Ilves sai paikan Eurooppa-liigan karsinnoissa
- Aleksander Barkov voitti kaksi arvostettua palkintoa
- Oscar Piastri vankisti johtoaan MM-sarjassa
- Oscar Piastri paalulle
- Rallicross mukaan Viaplayn urheilutarjontaan
- Kasperi Kapanen sinetöi Edmontonin finaalipaikan
- Florida jyräsi finaaliin
- Suomalaislegendan poika solmi ensimmäisen veikkausliigasopimuksensa
- Ex-Valioliigapelaajan seksikuvat tulikuuman tyttöystävän kanssa vuotivat julkisuuteen
- Florida jyräsi Edmontonin
- Florida jyräsi finaaliin
- Florida tasoitti NHL-finaalit
- Kuinka paljon sinä maksaisit tästä harvinaisuudesta? Jari Litmasen tyylikäs pelipaita 25 vuoden takaa myynnissä
- Kuva: Seksikäs ampumahiihtäjä poseeraa alasti
- Maailman paras pelaaja taas kohta Barcasta? – ”Niin älykäs pelaaja!”
- Suomalaistähdet veivät Floridan jo voiton päähän
- Video: Alkoholia, suomalaiskannattajia ja limusiiniajelu – Amanda Harkimo saapui Pietariin