Venäjä avaa jälleen rajat urheilijoille ja valmentajille – tähtäimessä jalkapallokauden jatko juhannuksena

Venäjän rajat ovat koronaviruksen takia olleet käytännössä suljettuina jo pari kuukautta. Nyt rajoja availlaan vähitellen urheilijoille ja taustalla on ennen kaikkea tavoite päästä jatkamaan Venäjän jalkapallosarjoja jälleen juhannuksena.
Venäjän viranomaisten mukaan urheilijat ja valmentajat, joilla on sopimus venäläisen seuran tai urheiluorganisaation kanssa voivat nyt saapua maahan. Edessä on kuitenkin kahden viikon karanteeni ja tilanteen seuranta terveysviranomaisten toimesta.
Urheilijoiden paluuta pikaisestikin toivotaan ainakin venäläisseuroissa. Toiveena on palata harjoituksiin kesäkuun alussa ja nyt palaavat pelaajat ehtisivät juuri ennen sitä saada karanteenijaksonsa hoidettua alta pois. Valtaosa Venäjän liigassa pelaavista ulkomaalaispelaajista matkasi kotimaahansa koronatilanteen keskeyttäessä jalkapallotoiminnan.
Venäjän liigassa ilmeni myös lauantaina ensimmäinen koronatartunta, kun Lokomotiv Moskova ilmoitti kokeneen perulaispelaaja Jefferson Farfanin antaneen positiivisen näytteen. Farfan on seuran mukaan Moskovassa, mutta ei vakavasti sairaana.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Sarjanousija Leeds aloitti voitolla
- Arsenal kaatoi Manchester Unitedin
- Manchester City aloitti kauden vakuuttavasti
- Valioliigakausi alkoi Liverpoolin voitolla
- KuPS eteni jatkoon Eurooppa-liigan karsinnoissa
- Valioliiga starttaa perjantaina – tässä avauskierroksen ottelut
- Viaplay vahvistaa urheilubrändiään – kotimaiset urheilukanavat nyt yhtenäisen Viaplay-nimen alla
- Viaplayn uusi dokumenttisarja Sport vs Money sukeltaa jalkapallobisneksen syövereihin
- Crystal Palace kaatoi Liverpoolin Community Shieldin ottelussa
- Oliver Lindell uran parhaaseen saavutukseen golfin DP World Tourilla