Veikö oman valmentajan sekoilu suomalaiselta NHL-legendalta Stanley Cupin? – ”Keskityimme vain kostamiseen”
Kuva: Getty Images
Petri Skriko kuuluu suomalaisten NHL-maalintekijöiden eliittiin. Hän iski 1980-luvulla neljällä peräkkäisellä kaudella vähintään 30 maalia ja hänen paras yhden kauden saldonsa on niinkin kova kuin 38 maalia.
Skriko pelasi suurimman osan NHL-urastaan Vancouver Canucksissa, mutta lähimmäs Stanley Cupia hän pääsi keväällä 1991 edustaessaan Boston Bruinsia. Boston putosi tuolloin itäisen konferenssin finaaleissa lopulliselle mestarille Pittsburgh Penguinsille, ja Skriko harmittelee yhä sitä, miten tuolloinen Bruins-valmennus käytännössä pilasi joukkueen mestaruustavoitteen.
Hän kertoo muistoistaan Suplan Stanley Cup classics -podcastissa.
– Johdimme sarjaa 2-0, kun menimme Pittsburghiin. Pittsburghin Ulf Samuelsson taklasi supertähteämme Cam Neelyä polveen ja hänen kautensa oli siinä. Valmentaja päätti, että alamme kostaa ja haki farmista tappelijat. Pittsburgh vei neljä voittoa putkeen, kun me keskityimme vain kostamiseen, Skriko kertoo.
Bruinsin mestaruus jäi siis kahden ottelusarjan voittoa vajaaksi, mutta Skriko uskoo, että finaalit olisivat kääntyneet Bostonille
– Se oli vielä vuosi, jolloin Minnesota voitti Edmontonin. Jos olisimme keskittyneet pelaamiseen, niin meillä olisi ollut parempi joukkue. Finaalit olisivat alkaneet Bostonissa Minnesotaa vastaan. Veikkaan, että silloin sormus olisi ollut minulla.
NHL:n klassikko-otteluita voi nähdä Viaplayssa.
Skrikon haastattelu löytyy Suplasta.
LUE MYÖS:
- Jere Lehtinen: Leijonat saamassa vielä yhden NHL-vahvistuksen?
- Buffalon vuoro voittaa – sarjassa edetään seiskapeliin
- Jättiyllätys – Slovenia kellisti Tshekin
- Kuten pitikin – Leijonille toinen voitto
- Aston Villa varmisti Mestarien liigan paikkansa
- Sveitsi odotetun vahva, Kanada voitti Ruotsin
- Leijonat avasi hyvällä voitolla
- MM-jääkiekko alkaa, Leijonat kohtaa Saksan
- Anaheimin taival päättyi – Vegas välieriin
- Colorado välieriin – Minnesota hukkasi johtonsa