Veikkausliigakapteenin jännittävä ilta ei päättynyt mestaruustaistoon – ”Saanko jo mennä?”

Jani Lyyski iski IFK Mariehamnille 4-2-maalin kun joukkue voitti PK-35 Vantaan ja nousi Veikkausliigan kärkeen. Pelin jälkeisestä haastattelusta topparilla oli jo kiire kotiin.
IFK Mariehamn sai tehdä täyden iltapuhteen voittaakseen jo tippumaan tuomitun PK-35 Vantaan. Lopulta kiri riitti ja ”Grönvitt” otti pisteet 4-2-lukemin. Eroa HJK:hon on piste ja SJK:hon kaksi, kun sarjaa on jäljellä kolme kierrosta.
Jani Lyyski jännitti sunnuntai-iltana muutakin kun jalkapalloa. Hänen puolisonsa nimittäin odottaa viimeisillään parin toista lasta.
– Odotan toista lastamme, pikku poikaa, syntyväksi. Sen pitäisi tapahtua milloin vain. Oikeastaan minulla on kiire, saanko mennä? konkari nauratti IS TV:n haastattelijaa.
Mestaruustaistosta Lyyski ei tunnu ottavan suuria paineita.
– Vaikka puhutaan perhosista vatsassa, niin tuntuu, että me nautimme tästä. Vaikka olen näin vanha, niin ei tällaisia tilanteita tule usein. Nyt fiilistelemme tätä voittoa ja otamme pari päivää vapaata. Sitten katsomme miten voitamme HJK:n.
IFK Mariehamn matkustaa heti maaottelutauon jälkeen HJK:n vieraaksi Helsinkiin 14.10.
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Suomalaisjoukkueilla surkea startti europeleihin
- F1:ssä pamahti uutispommi – Red Bull -pomolle kenkää
- NHL:n runkosarjaan enemmän pelejä
- Niclas Grönholm toiseksi Ruotsin vesikisassa
- Lando Norris kotikisan voittoon – Silverstonessa draamaa ja yllätyksiä
- Max Verstappen tykitti paalulle
- McLarenit ja Ferrarit kovimmassa vauhdissa Silverstonessa
- Valioliigasta karmea suru-uutinen – Diogo Jota menehtyi traagisesti
- Oliver Lindell upeasti golfin major-turnaukseen
- NHL:n varaustilaisuus suomalaisittain surullista katsottavaa