Vedonlyöntiyhtiöt: Nuoret Leijonat kaukana maailmanmestaruudesta
Kuva: Getty Images
Suomalainen urheiluvuosi 2016 alkoi parhaalla mahdollisella tavalla, kun Nuoret Leijonat vei Patrik Laineen, Jesse Puljujärven ja Sebastian Ahon johdolla maailmanmestaruuden kotijäällä Helsingissä.
Suomi aloittaa mestaruuden puolustamisen Kanadassa tänä yönä keskiyöllä. Ennakkoasetelma näyttää vedonlyöntikertoimien valossa selkeältä: Leijonat marssii helposti jatkoon köykäisestä alkulohkostaan, mutta nopeasti sen jälkeen tulee noutaja. Esimerkiksi vedonlyöntiyhtiöt NordicBet ja Betsson tarjoavat Leijonien mestaruudesta vasta viidenneksi suurimman kertoimen.
– Lohkojako on Suomelle suosiollinen, kun saman alkusarjan maista vain Ruotsi on paperilla vahvempi joukkue. Lohkovoitto olisi äärimmäisen iso juttu, jotta puolivälierässä vältetään Kanada, USA ja Venäjä, ennakoi Betsson Groupin iGaming-asiantuntija Juha Kvist.
Kanada pöllytti kotijäällään Suomen nuoria harjoitusottelussa 5-0. Leijonien avausvastustaja Tsekki jäi saman punavalkoisen jyrän alle 8-0.
LUE MYÖS:
- Sydney Crosby ja kumppanit lomille – Flyers jysäytti yllätyksen
- Arsenal hankki etulyöntiaseman – finaalipaikka ratkaistaan Lontoossa
- MTV: Wilma Heltelä onnettomuudessa
- Jokerit painoi tiskiin supertähtihankinnan!
- Nooralotta Neziri: jymyratkaisu pöydällä!
- Suuri suru – KalPan entinen hyökkääjä kuoli äkillisesti
- Edmonton väisti luodin – sarja jatkuu
- Hyökkäyspelin juhlaa – käsittämätön välieräpeli
- Ristolaisen tehot eivät riittäneet – sarja venyy
- Finalistit selvillä – Tappara nousi kahdesta sillasta