Vastaus tärkeään kysymykseen: mikä on HIFK:n Pikkaraisen lempipizza?
HIFK:n verkkosivuilla julkaistu päävalmentaja Jarno Pikkaraisen haastattelu antoi vastauksia ja viitteitä moneen mielenkiintoiseen kysymykseen. Nyt tiedetään, minkä pelipaikan pelaajat ovat toivelistan kärjessä, ketkä nuoret pelaajat ovat nousussa ja kenessä hän näkee potentiaalin huippupelaajaksi. Lisäksi haastattelu kävi ansiokkaasti läpi ailahtelevaa edelliskautta ja nykyhetken harjoittelua.
Haastattelun keventävässä lopussa päästiin kuitenkin todelliseen asiaan ja tärkeään kysymykseen: mikä on Pikkaraisen lempipizza?
– Jos lempiruosta puhutaan niin grillaaminen. Näin, kevät-kesä, grilli kuumenee. Erilaiset liharuoat, Pikkarainen kertoo.
– Pizza. Ihan tuollainen perinteinen… kinkku, ananas, aurajuusto ja siihen kananmuna päälle rikottuna eikä ihan kypsäksi paistettuna. Siinä on hyvä setti.
Tämäkin tiedetään nyt – Pikkaraisen perinteistä pizzakombinaatiota ei ehkä kannata pizzan syntymaasta Italiasta kysellä, mutta Suomesta löytyy varmasti joka kolkasta.
HIFK:n verkkosivuilta löytyvään haastatteluun saivat kysymyksiä lähettää fanit, joten joku fani sai askarruttaneeseen kysymykseen vastauksen.
Lähde: HIFK:n verkkosivut
LUE MYÖS:
- Mäkihypyn ja yhdistetyn joukkueet maailmancupeihin valittu
- Yllätysnimet parhaina suomalaisina Davosissa
- Jasmi Joensuu paras suomalainen sprintissä – miehet kaukana kärjestä
- Suomen parisprinttijoukkueet jäivät ilman palkintopallisijoja
- Viaplay esittää hiihdon maailmancupin Davosissa ja Tour de Skiin Toblachissa
- Viaplay tuo Itävallan FIS-kisat takaisin Suomen ruuduille – talviurheilun superkausi jatkuu
- Mikko Rantanen hurjassa vireessä
- Suomen joukkue Davosin maailmancupiin nimetty
- Lando Norris F1-mestari – Max Verstappenin kiri jäi vajaaksi
- Max Verstappen paalupaikalta F1-kauden päätökseen