Valioliigaseuran uusi manageri aloitti räväkästi – passitti ylipainoiset pelaajat ulos treeneistä

Manchester Cityn uudeksi päävalmentajaksi täksi kaudeksi nimetty Pep Guardiola on aloittanut harjoitukset joukkueensa kanssa. Saksalaisjätti Bayern Münchenistä Englantiin saapunut luotsi otti heti kättelyssä tiukan linjan harjoituksissa.
Cityn laitapuolustaja Gaël Clichyn mukaan Guardiola on passittanut ylimääräistä painoa kesän aikana saaneet pelaajat pihalle joukkueharjoituksista. Koko harjoitusten ulkopuolelle miehet eivät ole jääneet, vaan Guardiola on ohjannut heidät tekemään omia, henkilökohtaisia harjoitteitaan hyvän fyysisen kunnon palauttamiseksi.
Clichy kertoo, ettei moni valmentaja käyttäydy yhtä vaativasti kuin Guardiola. Maalivahtien vaaditaan olevan parempia jalalla pelaamisessa ja toppareilta vaaditaan enemmän aktiivisuutta. Guardiola vaatii paljon joka pelipaikan mieheltä.
– Siitä kuulee usein, mutta omalla kohdallani hän on ensimmäinen valmentaja, joka on oikeasti tehnyt niin. Meillä on siten vielä muutamia pelaajia, jotka eivät vielä harjoittele joukkueen kanssa. Se on hassua, mutta pelaamme jalkapalloa ammatiksemme ja meidän pitää ottaa vastuu teoistamme, Clichy sanoi Guardianin mukaan.
Guardiola on kieltänyt pelaajiltaan kaiken raskaan ruoan, kuten pizzan. Myös suurin osa mehuista on kielletty.
– Jotkut ihmiset ajattelevat, että ”se on normaalia ja niin sen pitääkin olla”, mutta totuus, on ettei se aina ole tällaista ja tiedän sen, koska olen pelannut jalkapalloa pitkään. Se on todella virkistävää ja hyvin jännittävää.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Valioliigan otteluohjelma julkaistiin
- Florida voitti Stanley Cupin
- George Russell Montrealin voittaja – Lando Norrisilta kallis virhe
- Florida nousi voiton päähän mestaruudesta
- George Russell aloitti vahvimmin Montrealissa
- Edmonton tasasi finaalisarjan
- Max Verstappenia uhkaa kisarangaistus
- Florida jyräsi Edmontonin
- Florida tasoitti NHL-finaalit
- Edmonton vei NHL:n avausfinaalin
- Oho – Huuhkaja-pelaajan tyttöystävä on melkoinen kaunotar!
- Seiska: Tämän 25-vuotiaan parturi-kampaajan luona Jere Karalahti nykyään yöpyy – kuva
- Teemu Selänne jyrähti Leijonien homokohusta – osa somekansasta sekosi: ”Ei Jenkeissä asuvana…”
- Florida nousi voiton päähän mestaruudesta
- Pekka Rinne, pitääkö legenda paikkansa, saitko NHL-varauksen alkulämmittelyn perusteella? – ”Ei se varmaan ihan totta ole”
- Peter Ahola valaisee mitä tekee joukkueen GM
- Valioliigan otteluohjelma julkaistiin
- Edmonton tasasi finaalisarjan
- Ei sekuntiakaan peliaikaa – Stanley Cup -sormus sormeen
- Entinen UFC-ottelija tyrmättiin nyrkkeilykehässä – kuoli saamiinsa vammoihin