Valioliiganousijan päävalmentajan mestarisuosikki: Liverpool
Kuva: Getty Images
Englannin Valioliigaan alkavalle kaudelle nousseen Huddersfieldin päävalmentajalla David Wagnerilla on selkeä suosikki mestariksi.
Wagner ei epäröinyt vastatessaan suoraan kysymykseen ensi kauden mestarijoukkueesta.
– Liverpool, Wagner täräytti Frankfurter Allgemeinelle.
Mielipiteeseen saattaa toki vaikuttaa se, että Wagner on hyvä ystävä Liverpool-manageri Jürgen Kloppin kanssa ja kaksikko tunnetusti ajattelee jalkapallosta hyvin samansuuntaisesti.
Oman joukkueensa mahdollisuuksia Wagner ei lähde ainakaan yliarvioimaan.
– Lienee selvää, että olemme kaikkien aikojen suurin altavastaaja Valioliigassa.
Wagnerin mukaan paljon on kuitenkin muuttunut seurassa ja perustelee joukkueensa valmiutta yllättää.
– Kokemattomuus johtaa siihen, että odotuksia ja paineita ei ole ja kautta voi odottaa iloisin mielin, Wagner kuvaa viitaten sekä itseensä että pelaajiinsa.
– Ihmiset ovat täällä vuosikausia tulleet katsomoon ja nähnyt peribrittiläistä jalkapalloa. Meidän [Wagnerin ja kakkosluotsi Christoph Bühlerin] tulomme jälkeen neljässä viikossa peli muuttui aivan toisen näköiseksi.
LUE MYÖS:
- Carolina voitti, tilanne tasan
- USA ja Ruotsi pulassa – MM-jääkiekossa viimein jättiyllätys
- Inter on Turun valtias
- Vegasille tuplaryöstö – Colorado vaikeuksissa
- Suosikit vahvoja perjantaina
- Leijonille helppo voitto
- Montreal katkaisi Carolinan putken
- Norja yllätti – jopa voitto lähellä
- Leijonat jälleen loistava – Latvia kaatui murskaluvuin
- Vegas nappasi ison voiton