Valioliiga 2015-16: Manchester United – ”Laaja ja kokenut ryhmä, mutta ei henkisesti vahva mestariksi”

Manchester United on taas polttanut tukun riihikuivaa kesän aikana. Kovia hankinnat ovatkin. Memphis Depay, Morgan Schneiderlin ja Bastian Schweinsteiger tuovat lisää syvyyttä Unitedin ryhmään. Viime kauden neljäs sija oli täysin David de Gean torjuntojen ansiota. Jos de Gea lähtee takaisin isiensä maille Espanjaan, ei mestaruus ole Manchesterissa lähelläkään.
Saapuneet: Memphis Depay (PSV), Matteo Darmian (Torino), Bastian Schweinsteiger (Bayern Munich), Morgan Schneiderlin (Southampton), Sergio Romero (Sampdoria)
Lähteneet: Tom Cleverley (Everton), Ben Amos (Bolton), Saidy Janko (Celtic), Nani (Fenerbahce), Will Keane (Preston), Robin van Persie (Fenerbahce)
Maalivahdit:
1 David de Gea
13 Anders Lindegaard
32 Victor Valdés
Sergio Romero
Puolustajat:
3 Luke Shaw
4 Phil Jones
5 Marcos Rojo
6 Jonny Evans
33 Paddy McNair
42 Tyler Blackett
Matteo Darmian
Guillermo Varela
Keskikenttä:
8 Juan Mata, 11 Adnan Januzaj, 16 Michael Carrick, 17 Daley Blind, 18 Ashley Young
21 Ander Herrera, 22 Nick Powell, 25 Antonio Valencia, 31 Marouane Fellaini,35 Jesse Lingard
44 Andreas Pereira, Sean Goss, Morgan Schneiderlin, Bastian Schweinsteiger
Hyökkääjät:
10 Wayne Rooney, 14 Javier Hernández, 49 James Wilson, Memphis Depay
Seuraa heitä:
Memphis Depay. Hollannin liigan maalikuninkaasta odotetaan Turkkiin lähteneen Robin van Persien manttelinperijää. Angel di Maria osoittautui flopiksi, Depayn suhteen tätä vaaraa ei ole odotettavissa. Tulee muodostamaan vaarallisen kärkikaksikon Wayne Rooneyn kanssa.
Bastian Schweinsteiger. Saksalainen on yksi maailman kovimmista puolustavista keskikenttäpelaajista. Taitoa ja näkemystä riittää, vaikka mittarissa on yli kolmekymppiä. Schweinsteigerista Louis van Gaal saa haluamansa johtajatyypin kentälle.
Sivustomme arvioi:
Manchester Unitedin alakulo alkaa hivenen hellittää. Ryhmä on laaja, taitava ja kokenut. Van Gaalin Unitedilla ei kuitenkaan ole viimeistä tarvittavaa henkistä vahvuutta mestaruuteen.
Sijoitus neljäs.
Riku Auvinen
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Suomalaisjoukkueilla surkea startti europeleihin
- F1:ssä pamahti uutispommi – Red Bull -pomolle kenkää
- NHL:n runkosarjaan enemmän pelejä
- Niclas Grönholm toiseksi Ruotsin vesikisassa
- Lando Norris kotikisan voittoon – Silverstonessa draamaa ja yllätyksiä
- Max Verstappen tykitti paalulle
- McLarenit ja Ferrarit kovimmassa vauhdissa Silverstonessa
- Valioliigasta karmea suru-uutinen – Diogo Jota menehtyi traagisesti
- Oliver Lindell upeasti golfin major-turnaukseen
- NHL:n varaustilaisuus suomalaisittain surullista katsottavaa
- Meininki kuin Salatuissa elämissä! – Seiska: Suomalainen NHL-tähti iski exänsä isosiskon!
- Suomalainen NHL-tähti jätti fitnessmallirakkaansa neljän vuoden yhdessäolon jälkeen – ”Oliko vika minussa?”
- Suomalaisjoukkueilla surkea startti europeleihin
- Seiska: Jere Karalahti nukkuu jo yönsä uuden rakkaansa vierellä – tässäkö vahvistus? Katso kuva
- Video: Peter Enckelman muistetaan tästä maalista – näin hän itse kommentoi tapausta nyt!
- Esa Tikkanen poisti jännityksen: ”Me ollaan hiiriä, ne on kissoja”
- F1:ssä pamahti uutispommi – Red Bull -pomolle kenkää
- Hillittömät hinkit! Suomessa loistanut urheilijakaunotar avautui – ”Ihan kuin olisin maan ainoa isotissinen”
- Kommentti: Turhauttavaa, Marjamäki, turhauttavaa!
- ”Liian isot tissit!” – Tämä superseksikäs kehätyttö väittää saaneensa kenkää liian uhkeiden muotojensa vuoksi