Vaikeimman kautta voittoon – Leijonien toivo elää
Kuva: Juha Tamminen
Suomi kaatoi Kazakstanin MM-kisojen alkulohkon viimeisessä ottelussa niukasti maalein 4-3 ja toivo puolivälieräpaikasta elää vielä ainakin tiistai-iltaan saakka.
Leijonat oli jo matkalla varmaan voittoon, kun Kazakstan kavensi eron yhteen maaliin puoli minuuttia ennen loppua ilman maalivahtia pelatessaan, mutta Suomi kesti tuskaiset loppusekunnit.
– Saimme kaivettua voiton, vaikka ei se helppoa ollut. Meillä oli vaikeaa, mutta tärkeintä on, että saimme voiton. Huomenna syödään poppareita, juodaan limua ja pidetään kisastudiota pystyssä, Jori Lehterä sanoi Yle Urheilulle viitaten Leijonien jännitykseen jatkopaikan suhteen.
Suomi nousi voitolla lohkon kolmanneksi, mutta tilanne saattaa muuttua jo illan Latvia – Valko-Venäjä -ottelun myötä.
LUE MYÖS:
- Carolina aloitti vahvasti
- KuPS:n putki katkesi, Ilves yhä voitoitta
- KooKoo aloitti ryminällä – voitto kotiin Tampereelta
- Leijonaryhmä elää – kaksi ulos, yksi sisään
- Las Vegas jatkoon – Utahilta hyvä yritys, turhaan
- Lakers jatkoon ilman supertähteään
- Dallas ja Edmonton laulukuoroon
- Eurokilpailuissa taistellaan finaalipaikoista
- SaiPaa kiinnosti enemmän – pronssit Lappeenrantaan
- Sydney Crosby ja kumppanit lomille – Flyers jysäytti yllätyksen