Uskomatonta! IL: 90-vuotias nainen pelasi Suomen divisioonaottelussa – pääsi pisteillekin
Kuva: Getty Images
Sunnuntaina Espoossa nähtiin jotain poikkeuksellista. 90-vuotias Maj Forsman-Vakio pelasi naisten kolmosdivisioonan koripallo-ottelussa. Asiasta kertoo Iltalehti.
Forsman-Vakio pelasi LePa/Black Horse-PaKu-ottelun kaksi ensimmäistä neljännestä. Hän pääsi myös pisteille, kun yksi kahden pisteen heitto meni sisään.
Hän on Suomessa kaikkien aikojen vanhin koripallon sarjaottelussa pelannut nainen. Hänen seuransa Leppävaaran Pyrintö on IL:n mukaan lähettänyt tiedustelun Guinnes World Recordsille, jossa GWR:ää pyydetään selvittämään, onko kyseessä peräti maailmanennätys.
– Tulihan yksi korikin, ettei mennyt ihan häpeäksi! Forsman-Vakio iloitsi IL:lle.
– Se oli ihan hurjaa, koska nämä pelaajat ovat ainakin kuusikymmentä vuotta minua nuorempia. Kyllä siinä sai mennä ihan laidasta laitaan tässä iässä. Korin tekeminen tuntui tietysti ihanalta, koska sen takiahan minä täällä olen. Olen ollut Leppävaaran Pyrinnön ihminen koko ikäni.
Koko haastattelun voit lukea täältä.
LUE MYÖS:
- Mäkihypyn ja yhdistetyn joukkueet maailmancupeihin valittu
- Yllätysnimet parhaina suomalaisina Davosissa
- Jasmi Joensuu paras suomalainen sprintissä – miehet kaukana kärjestä
- Suomen parisprinttijoukkueet jäivät ilman palkintopallisijoja
- Viaplay esittää hiihdon maailmancupin Davosissa ja Tour de Skiin Toblachissa
- Viaplay tuo Itävallan FIS-kisat takaisin Suomen ruuduille – talviurheilun superkausi jatkuu
- Mikko Rantanen hurjassa vireessä
- Suomen joukkue Davosin maailmancupiin nimetty
- Lando Norris F1-mestari – Max Verstappenin kiri jäi vajaaksi
- Max Verstappen paalupaikalta F1-kauden päätökseen