USA:ssa pelaava suomalaispelaaja: ”Buumi kasvaa päivä päivältä”

USA on pelannut MM-kisoissa toistaiseksi erinomaisesti. Tiistaina maa kohtaa neljännesvälieräottelussa Belgian.
USA avasi kisat 2-1-voitolla Ghanasta. Toisessa pelissään se pelasi 2-2-tasapelin Portugalin kanssa. Lohkon päätöskamppailussa Saksa oli vahvempi maalein 1-0.
Neljällä pistellään USA selvitti tiensä kuitenkin lohkokakkoseksi ja jatkopeleihin. Seuraava haaste on neljännesvälierissä vastaan tuleva Belgia.
Suomalaispelaaja Toni Ståhl tuntee USA:n jalkapallon hyvin, sillä hän on pelannut Pohjois-Amerikan sarjoissa vuodesta 2006 eteenpäin. Viimeksi Stähl on pelannut Pohjois-Amerikan toiseksi korkeimmalla tasolla (NASL) Carolina Railhawksissa.
Stählin mukaan USA:ssa seurataan poikkeuksellisen paljon maan jalkapallomaajoukkueen otteita.
– Kyllä, buumi kasvaa päivä päivältä. Moni täällä seuraa aika tarkasti, miten USA pärjää. Täällä on kova usko, että joukkue menee eteenpäin vielä, Stähl sanoo.
Ennen kisoja USA:n povattiin jäävän alkulohkoon.
– Täällä on aika ristiriitaisia mielipiteitä. Osa sanoo, että jo pääsy jatkoon ”kuolemanlohkosta” oli hieno saavutus. Osa taas uskoo, että tästä voidaan päästä vieläkin pidemälle, Ståhl sanoo.
Seuraava haaste on siis oman lohkonsa puhtaalla pelillä voittanut Belgia.
– Saa nähdä miten käy. Varmasti tiukka peli on tulossa. Uskon kuitenkin, että USA pääsee jatkoon, mutta seuraava kierros (Argentiina-Sveitsi) voi olla sitten ihan eri asia, Ståhl povaa.
MLS-liigassa kaudella kaudella 2010 Philadelphia Unionin riveissä pelannut Ståhl on tällä hetkellä ilman seuraa.
– Pelasin ensimmäisen jakson kaudesta Carolina Railhawksissa (NASL). Tarkoitus oli jatkaa siellä, mutta sitten siinä tuli pieniä muutoksia jatkosopimukseen, eikä se olisi ollut enää sen arvoista viedä perhettä sinne. Tällä hetkellä olen ilman seuraa ja katselen koko ajan uusia kuvioita, Ståhl kertoo.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Valioliigan otteluohjelma julkaistiin
- Florida voitti Stanley Cupin
- George Russell Montrealin voittaja – Lando Norrisilta kallis virhe
- Florida nousi voiton päähän mestaruudesta
- George Russell aloitti vahvimmin Montrealissa
- Edmonton tasasi finaalisarjan
- Max Verstappenia uhkaa kisarangaistus
- Florida jyräsi Edmontonin
- Florida tasoitti NHL-finaalit
- Edmonton vei NHL:n avausfinaalin
- Oho – Huuhkaja-pelaajan tyttöystävä on melkoinen kaunotar!
- Seiska: Tämän 25-vuotiaan parturi-kampaajan luona Jere Karalahti nykyään yöpyy – kuva
- Teemu Selänne jyrähti Leijonien homokohusta – osa somekansasta sekosi: ”Ei Jenkeissä asuvana…”
- Pekka Rinne, pitääkö legenda paikkansa, saitko NHL-varauksen alkulämmittelyn perusteella? – ”Ei se varmaan ihan totta ole”
- Florida nousi voiton päähän mestaruudesta
- Valioliigan otteluohjelma julkaistiin
- Huolestuttavaa? – Patrik Laineella ongelma samassa polvessa, joka hajosi 2014
- Peter Ahola valaisee mitä tekee joukkueen GM
- Edmonton tasasi finaalisarjan
- Kuningas Jari Litmanen arvioi: ”Messi saattaa pelata viimeisen pelinsä Barcasssa”