Uefa lyhensi Neymarin pelikieltoa Mestarien liigassa
Kuva: Getty Images
Euroopan jalkapalloliitto Uefa on lyhentänyt brasilialaispelaaja Neymarin kolmen ottelun pelikiellon kahteen otteluun Mestarien liigassa.
PSG:n brasilialaistähti sai maaliskuussa Uefalta kolmen ottelun pannan haukuttuaan PSG:n ja Manchester Unitedin välisen ottelun tuomaritoimintaa. Osittain huvittavaa tapauksessa oli se, että tuolloin loukkaantuneena ollut Neymar seurasi neljännesvälieräottelun katsomosta.
Neymar kärsii pelikieltonsa ensimmäisen ottelun tänä iltana, kun PSG saa vieraakseen Espanjan mahtiseuran Real Madridin Mestarien liigan lohkovaiheen avauskierroksella.
Sen jälkeen Neymar on myös sivussa PSG:n vieraspelistä turkillaista Galatasarayta vastaan. Hän on jälleen edustuskelpoinen lokakuun lopussa pelattavassa ottelussa Club Brüggea vastaan.
LUE MYÖS:
- Huippu-urheilua veloituksetta: Viaplay TV:n tammikuun kohokohdat huippufutiksesta snookeriin ja talvilajeista käsipalloon
- Niskaset parhaita suomalaisia Tour de Skillä
- Suomalaisten meno tahmeaa Tour de Skin avauksessa
- Manchester United voitti Valioliigan tapaninpäivän ottelun
- Suomen joukkueet Tour de Skille ja Keski-Euroopan mäkiviikolle nimetty
- Nuorille Leijonille synkkä ilmoitus MM-kisojen alla
- IS: NBA-fanit hämillään Lauri Markkasen käytöksestä
- Kihlattu valmentajana ladulla ja elämässä: Vilma Ryytyn salaisuus huipulle nousuun paljastui
- Jukka Jalonen paljasti MTV:lle – tekemässä lähtöä Italian peräsimestä
- Joulunajan huippu-urheilukattaus Viaplayssa: NHL:n ja Valioliigan huippumatsit, Tour de Ski & dartsin MM-kisat