Tyrmäävää jälkeä! Viidennen Ballon d’Orinsa voittaneen Cristiano Ronaldon saavutukset ovat hämmästyttävät
Kuva: Getty Images
Real Madridin ykköstähti Cristiano Ronaldo valittiin torstaina jo viidennen kerran Kultainen pallo -palkinnon eli tutummin Ballon d’Orin saajaksi. Pysti jaetaan vuosittain maailman parhaalle jalkapalloilijalle. Tänä vuonna toimittajista koostunut paneeli päätti voittajasta.
32-vuotias Portugalin maajoukkueen kapteeni nousi valintansa myötä jakamaan ykkössijan Kultainen pallo -pokaalin määrissä. Nyt Ronaldo on voittanut pokaalin yhtä monesti kuin FC Barcelonan argentiinalaispyssy Lionel Messi.
101 Great Goals -sivusto koosti Twitterissä listan Ronaldon tilastoista ja saavutuksista. Ne ovat harvinaisen koreaa katsottavaa.
Jos alla oleva twiitti ei aukea, katso se täältä.
Ronaldo on pelannut seurajoukkuetasolla peräti 882 ottelua ja tehnyt niissä käsittämättömät 620 maalia. Syöttöjä ”CR7” on kerryttänyt myös huippumäärän, 202.
Tuntuu siltä, että Ronaldo on voittanut urallaan lähes kaiken. Tilillä on voitot mm. EM-kisoista, Mestarien liigasta (neljästi), seurajoukkueiden MM-kisoista (kolmesti) ja Uefa Super cupista (kahdesti).
Ties vaikka Ronaldon tähdittämä Portugali voittaisi MM-kisat ensi kesänä Venäjällä. Silloin voitaisiin sanoa Ronaldon voittaneen kaiken mahdollisen.
LUE MYÖS:
- Shokkikäänne: Patrik Laine osana NHL:n isoa skandaalia
- Kanavoi sisäinen petosi Beazt Fight -ennakkokatsauksella
- Kalle Palander täräyttää: kaksi etua ottelussa Aleksi Valavuorta vastaan
- Aleksi Valavuori: huima paljastus kohutun nyrkkeilyottelun alla!
- Tanskan supermies harvinaiseen kerhoon
- Huuhkajille selkäsauna Saksassa
- Maailmanmestaruus Suomeen!
- Leijonat finaaliin – Kanada kaatui mahtiesityksellä
- PSG uusi mestaruutensa
- Sveitsi palautti Norjan maan pinnalle
- IS: SM-liigaseura teki tarjouksen Jokereista lähtöpassit saaneelle hyökkääjälle
- Haka edustaa Veikkausliigaa cupissa – ”Kovatasoinen joukkue vastaan”
- Liverpoolin suomalaisfaneilla ikimuistoinen ilta Hyypiän seurassa – ”Todella hyviä pukukoppitarinoita”
- Mario Balotelli taas myrskyn silmässä: “Hän ei enää tässä seurassa kentälle astu!”
- Antti Törmäseltä outo homoviittaus YLE:n lähetyksessä
- Arsenal hankkimassa uuden huippumaalivahdin Saksasta!
- Barcelonan venkoilu loppui: Neymar ei pelaa El Clásicossa
- Diego Maradonan ex-vaimolta hurjia paljastuksia pariskunnan seksielämästä – ”Diego pyysi minua usein…”
- Historia kertoo Nuorille Leijonille tylyä kieltä – kaksi mestaruutta sumentavat totuutta
- Huuhkajavalmentaja Kanerva: ”Brassit finaaliin”