Tuttuja kasvoja Valkeakoskella vieraspaidassa – ”Minulle iso peli”

Veikkausliigassa pelataan lauantaina neljä ottelua. Kierros käynnistyy jo 15.00, kun SJK isännöi kotonaan FC Lahtea. Kello 17.00 alkavat ottelut AC Oulu-HIFK, FC Honka-FC Inter sekä FC Haka-VPS.
Valkeakoskella tunnelmoidaan tuttujen kasvojen paluusta kotimaisemiin. VPS:n päävalmentaja Jussi Nuorela on Hakan kasvatti on voittanut seurassa Suomen mestaruuden 1995. VPS:n keskikenttäpelaaja Sebastian Strandvall pelasi vuosia Hakassa ja Aleksi Pahkasalon vanhemmat ovat Valkeakoskelta. Lisäksi VPS:n kärkipelaaja Kalle Multanen on Hakan kasvatti ja entinen edustusjoukkuepelaaja, kovin tehoin.
– Tosi odottavat tunnelmat. Täytyy myöntää, että tämä on minulle iso peli. Tosi hienoa palata takaisin Tehtikselle, Kalle Multanen ennakoi ottelua Hakan verkkosivuilla.
– Minulla on tosi lämpimiä muistoja. Olen saanut pelata suosikkiseurassani ja kasvattajaseurassani. Pelkkiä lämpimiä ja hyviä muistoja, Multanen pohti paluutaan kotikulmille.
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Suomalaisjoukkueilla surkea startti europeleihin
- F1:ssä pamahti uutispommi – Red Bull -pomolle kenkää
- NHL:n runkosarjaan enemmän pelejä
- Niclas Grönholm toiseksi Ruotsin vesikisassa
- Lando Norris kotikisan voittoon – Silverstonessa draamaa ja yllätyksiä
- Max Verstappen tykitti paalulle
- McLarenit ja Ferrarit kovimmassa vauhdissa Silverstonessa
- Valioliigasta karmea suru-uutinen – Diogo Jota menehtyi traagisesti
- Oliver Lindell upeasti golfin major-turnaukseen
- NHL:n varaustilaisuus suomalaisittain surullista katsottavaa