TPS:n NHL-portteja kolkutteleva maalitykki: ”Asia kirkastui, kun pelasimme HIFK:ta vastaan”

TPS:n viime kauden puhutuin pelaaja, maaleja kuin liukuhihnalta tehnyt Lauri Pajuniemi muisteli TPS:n sivujen haastattelussa hetkeä, kun maalinälkä yltyi ja oma vaatimustaso kasvoi.
– En osannut sitä alkukaudesta vielä ajatella, mutta silloin, kun tein maalin, niin tyydyin siihen ja ajattelin, että työ on tehty ja paikka seuraavan pelin kokoonpanossa on ansaittu, Pajuniemi kertoo TPS:n sivuilla.
– Asia kirkastui, kun pelasimme Helsingissä IFK:ta vastaan ja New York Rangersin scoutit olivat paikalla. Tein maalin, mutta pelin jälkeen he sanoivat huomanneensa heti, että maalin jälkeen pelaamisestani huokui tyytyväisyys. En sen jälkeen mennyt enää niin paljon maalille ja pelasin varman päälle. He sanoivat, että maalin jälkeen pitää yrittää vielä kovempaa. Pitää haluta tehdä se toinen maali ja vaikka kolmaskin maali.
Palaute herätti Pajuniemen haluamaan enemmän. Tämän jälkeen maalihimo syttyi ja Pajuniemi lopulta paukutteli 26 maalia.
– Se oli varmaan kauden suurin oivallus, että jos aion olla johtava pelaaja, niin se yksi maali ei vain riitä. Minulla oli kuitenkin joka pelissä paikkoja ja jäätävä määrä laukauksia. En voi vain mennä ja tehdä yhtä maalia ja sen jälkeen siirtää vastuuta muille, Pajuniemi kertoi TPS:n verkkosivuilla.
Lauri Pajuniemi on New York Rangersin varaus ja useissa spekulaatioissa maalipyssyä on viety hyvinkin nopealla aikataululla rapakon taakse.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Valioliigan otteluohjelma julkaistiin
- Florida voitti Stanley Cupin
- George Russell Montrealin voittaja – Lando Norrisilta kallis virhe
- Florida nousi voiton päähän mestaruudesta
- George Russell aloitti vahvimmin Montrealissa
- Edmonton tasasi finaalisarjan
- Max Verstappenia uhkaa kisarangaistus
- Florida jyräsi Edmontonin
- Florida tasoitti NHL-finaalit
- Edmonton vei NHL:n avausfinaalin
- Oho – Huuhkaja-pelaajan tyttöystävä on melkoinen kaunotar!
- Seiska: Tämän 25-vuotiaan parturi-kampaajan luona Jere Karalahti nykyään yöpyy – kuva
- Teemu Selänne jyrähti Leijonien homokohusta – osa somekansasta sekosi: ”Ei Jenkeissä asuvana…”
- Florida nousi voiton päähän mestaruudesta
- Pekka Rinne, pitääkö legenda paikkansa, saitko NHL-varauksen alkulämmittelyn perusteella? – ”Ei se varmaan ihan totta ole”
- Peter Ahola valaisee mitä tekee joukkueen GM
- Valioliigan otteluohjelma julkaistiin
- Edmonton tasasi finaalisarjan
- Ei sekuntiakaan peliaikaa – Stanley Cup -sormus sormeen
- Entinen UFC-ottelija tyrmättiin nyrkkeilykehässä – kuoli saamiinsa vammoihin