TPS:n loistava alku jatkui
Veikkausliigan suurin yllättäjä on ollut nousijajoukkue TPS. Joukkue pelasi perjantaina jo kauden kuudennen tappiottoman ottelun. TPS on ainoa joukkue, joka ei ole vielä tappiota kokenut.
Perjantain ottelua pidettiin suurena testinä TPS:lle, sillä vastustajaksi Turkuun tuli HJK. Vastoin odotuksia ja vedonlyöntikertoimia TPS voitti ottelun Theodoros Tsirigotisin maalilla.
Voitolla TPS nousi Veikkausliigan kakkoseksi.
Ilves otti Tampereella kauden ensimmäisen voittonsa, kun joukkue voitti AC Oulun niukasti, mutta ansaitusti 1-0. Ottelun ainoan maalin teki Teemu Hytönen. Perjantain kolmannessa ottelussa KuPS ja SJK pelasivat maalittoman tasapelin Kuopiossa. Ottelu oli toinen perättäinen, jossa KuPS jäi maaleitta. SJK:lle tasapeli oli hyvä tulos, sillä KuPS hallitsi peliä selvästi.
Veikkausliigassa pelataan lauantaina kaksi ottelua, kun Inter kohtaa kotonaan Jaron ja VPS Gnistanin.
LUE MYÖS:
- Shokkikäänne: Patrik Laine osana NHL:n isoa skandaalia
- Kanavoi sisäinen petosi Beazt Fight -ennakkokatsauksella
- Kalle Palander täräyttää: kaksi etua ottelussa Aleksi Valavuorta vastaan
- Aleksi Valavuori: huima paljastus kohutun nyrkkeilyottelun alla!
- Tanskan supermies harvinaiseen kerhoon
- Huuhkajille selkäsauna Saksassa
- Maailmanmestaruus Suomeen!
- Leijonat finaaliin – Kanada kaatui mahtiesityksellä
- PSG uusi mestaruutensa
- Sveitsi palautti Norjan maan pinnalle