TPS:n avainpelaajan kausi pilalle

Jalkapallon Ykkösessä kautensa tappiolla ja tasapelillä aloittanut TPS sai huonoja uutisia.
Seuran verkkosivujen mukaan keskikenttäpelaaja Santeri Peltolan kausi on käytännössä ohi. Peltola loukkasi helatorstaina harjoituksissa jalkansa ja diagnoosiksi varmistui akillesjänteen repeämä.
– Santerin akillesjänne on operoitu Mehiläisen ortopedi Petri Paakin toimesta. Itse operaatio sujui ongelmitta ja Santeri toipuu jo nyt hyvää vauhtia. Kuntoutus kestää kuitenkin pitkään ja täyteen pelikuntoon pääseminen menee pitkälle syksyyn, TPS:n joukkuelääkäri Petri Kallio arvioi seuran verkkosivuilla.
Peltola, 22, pelasi TPS:n paidassa kauden kaksi ensimmäistä Ykkösen ottelua. Viime kaudella Ykkösen otteluita kertyi yhteensä 26. Hän pelasi kasvattajaseurassaan jo Veikkausliigaa kaudella 2014, jolloin otteluita kertyi yhteensä 30 ja maaleja syntyi yksi.
– Hän on erittäin tärkeä pelaaja ja todella iso menetys meille. Kaikkein tärkeintä on saada mies kuitenkin rauhassa nyt toipumaan ja toivottavasti sen jälkeen mahdollisimman pian myös pelikuntoon. Nyt on uutta vastuuta ja isoa roolia tarjolla, TPS:n päävalmentaja Mika Laurikainen puolestaan myöntää.
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Suomalaisjoukkueilla surkea startti europeleihin
- F1:ssä pamahti uutispommi – Red Bull -pomolle kenkää
- NHL:n runkosarjaan enemmän pelejä
- Niclas Grönholm toiseksi Ruotsin vesikisassa
- Lando Norris kotikisan voittoon – Silverstonessa draamaa ja yllätyksiä
- Max Verstappen tykitti paalulle
- McLarenit ja Ferrarit kovimmassa vauhdissa Silverstonessa
- Valioliigasta karmea suru-uutinen – Diogo Jota menehtyi traagisesti
- Oliver Lindell upeasti golfin major-turnaukseen
- NHL:n varaustilaisuus suomalaisittain surullista katsottavaa