TPS ja JYP jatkavat – miten käy HIFK:n ja KalPan?
Kuva: Juha Tamminen
Champions Hockey Leaguessa pelattiin torstaina 11 ottelun ilta. Suomalaisjoukkueista jäällä olivat HIFK, TPS, JYP ja KalPa.
A-lohkon huippukamppailussa HIFK-Linköping vierasjoukkue Linköping oli parempi. Tulos oli 1-2, mikä tarkoittaa sitä, että HIFK:n jatkopaikka ei ole enää omissa käsissä. Linköping jatkaa varmasti pudotuspeleihin, ja toinen jatkaja ratkeaa Bernin ja Linköpingin ottelussa lauantaina.
HIFK:n ainoan maalin teki Mika Partanen.
– Teimme paljon hyviä asioita etenkin verrattuna siihen, miten pelasimme Linköpingissä. Pari virhettä, ja se riitti. Pitäisi saada ne pois ja pelata 60 minuuttia, sanoi HIFK:n Corey Elkins tiedotteen mukaan.
TPS kohtasi G-lohkossa Düsseldorfin. Saksalaiset voittivat Turussa rangaistuslaukausten jälkeen 2-1. TPS varmisti kuitenkin pisteellä lohkovoiton.
– Kova ilta. Düsseldorf tuli kovaa, ja meillä jalka painoi hieman. Teemu Lassila oli maalilla fantastinen ja vei meidät jatkoajalle ja rankkareihin, sanoi TPS:n valmentaja Jani Kiviharju.
N-lohkon voitosta pelattiin Jyväskylässä JYPin ja Frölundan välillä. Ottelu päättyi 1-4, ja Frölunda varmisti näin lohkovoiton. JYP on myös jo jatkossa.
– Ongelmana tänään oli vähän se, että otettiin liikaa turhia jäähyjä. Siihen se homma pikkuisen kaatui. Ja kyllä sen voi sanoa, että tänään parempi joukkue voitti, JYPin ainokaista alustamassa ollut puolustaja Sami Niku myönsi.
L-lohkon myöhäisottelu Stavanger-KalPa päättyi Stavangerin 3-0-voittoon. KalPalle riittää jatkopaikkaan lohkon viimeisestä ottelusta yksi piste.
Suomalaisjoukkueitten ottelut torstaina Champions Hockey Leaguessa:
HIFK-Linköping 1-2 (1-0), (0-2), (0-0)
JYP-Frölunda 1-4 (0-1), (1-1), (0-2)
TPS-Düsseldorf 1-2 rl. (1-1), (0-0), (0-0), (0-0), (0-1)
Stavanger-KalPa 3-0 (0-0), (1-0), (2-0)
Lähde: CHL-tiedote
LUE MYÖS:
- Iivo Niskanen: mullistava uutinen!
- Erikoista! NHL:stä tuttu suomalaishyökkääjä teki pätkäsopimuksen SM-liigaseuran kanssa
- IS: Sisäpiiripaljastus Alisa Vainion vaietusta puolesta
- Cristiano Ronaldolta jättipaljastus: ura päättyy
- Aleksi Valavuori jysäytti yli miljoonan euron ilmoituksen – ”J*malauta mikä pommi”
- EM-kisat: Päivän suomalaiset 16.8. – Alisa Vainio lähtee suosikkina naisten maratonille
- Unelma kariutui – Veera Selänne joutui tekemään lopullisen ratkaisun
- Katso täältä SM-liigan ilmaisottelut kaudella 2026–27
- Kaukalossa kultaa takonut Tappara julkaisi synkkiä tietoja
- Ilona Mononen Ylelle: Se oli siinä!
- Katso täältä SM-liigan ilmaisottelut kaudella 2026–27
- Real Madrid –legenda Pepe Turkkiin – ”vietin hienot 10 vuotta Madridissa”
- Aikun ja Kertun kultasauma yhä vahvempi: norjalainen sprintin olympiavoittaja ei hiihdä
- Asiantuntijan ääni: Tämä seikka pilasi monen sprintin
- Avausottelupäivänä aamupalalle – katso Jeren päivän selfie
- Kataja Basket hankki jenkkivahvistuksen – ”todella monipuolinen kaveri”
- Näin uhraudutaan! NHL-lupaus torjui kiekon naamallaan – ei missannut vaihtoakaan!
- Teemu Selänteen uran kohokohta nähtävissä perjantaina – ”Teki vielä pari tärkeää maalia”
- Uuh! Seksiä tihkuva alusvaatekuva – ruotsalainen yleisurheilukaunotar räväytti: ”Hemaisevan kaunista!”
- ALL IN -nyrkkeilytapahtuma täydentyy viikonlopun aikana – ”Yksi debytantti mukana”