Toronto pisteputkessa – Auston Matthews rikkoi 25 maalin rajan
Toronto Maple Leafs kaatoi maanantain vastaisena yönä NHL:ssa Calgary Flamesin 4-2 ja venytti pisteputkensa jo seitsemään otteluun. Samalla Auston Matthews laukoi 25. osumansa kuluvalla kaudella ja johtaa NHL:n maalitilastoa.
John Tavaresin ja Matthewsin maalit kolmannessa erässä siivittivät Maple Leafsin voittoon. Esitys ei Tavaresin mukaan ollut mikään nappisuoritus, mutta voittojen tulo keskinkertaisillakin esityksillä on hyvä merkki.
– Tämä ei missään nimessä ollut parastamme. Näytimme minusta vähän löysiltä välillä, mutta oli hienoa, kuinka jaksoimme painaa. Meidän piti siirtyä pelaamaan kovempaa, todella ansaita kiekko, voittaa luistelukilpailuja ja pelata kiekkoa maalille, Tavares sanoi NHL.comille.
Maple Leafs on oman divisioonansa kärjessä ja kokonaissarjataulukossa kuudentena, mutta vain kolmen pisteen päässä kärkipaikkaa pitävästä Florida Panthersista.
NHL-ottelut suorina lähetyksinä V Sportilla ja Elisa Viihde Viaplayssa.
LUE MYÖS:
- Oklahoma City jatkoi puhtaalla pelillä – Lakers ulos
- Coloradolle mehevä voitto
- Tottenhamin tuska jatkuu – karvas tasapeli
- Seiskapeliin mennään – Tappara ja KooKoo tarjoilevat koko rahan edestä
- Urheilucast: Liigan suurseura Ville Heinolan perässä – neuvottelut loppusuoralla!
- Kalenteri esiin! Näin Leijonat pelaa jääkiekon MM-kisoissa 2026
- Viime hetken pettymys: nämä pelaajat pudotettiin Leijonien MM-ryhmästä
- Montreal ja Anaheim voittoihin – Granlundille maali
- Antti Pennanen valitsi Leijonat – NHL-ovi yhä auki
- Barcelonalle mestaruus – Real kaatui selkeästi