Tim Sparv: ”Puolustaminen tärkeää, mikäli haluamme voittaa”

39 A-maaottelua pelannut Tim Sparv haluaa mahtua Huuhkajien avauskokoonpanoon lauantaina kun EM-karsintojen kotiavauksessa vastaan asettuu Kreikka.
Tim Sparv pelasi voitokkaassa Färsaaret-ottelussa täyden 90-minuuttisen. Joukkueen sisäinen kilpailu pelipaikoista ei sitten tuon ottelun ole ainakaan helpottunut.
– Kilpailua pelipaikoista on ja se on hyvä asia. Henkilökohtaisesti pitää olla treeneissä koko ajan varpaillaan ja tehdä töitä, että pääsee pelaamaan. Se auttaa myös omassa kehittymissä, Sparv totesi Palloliiton Huuhkaja-tv:n haastattelussa.
Seurajoukkuepuolella Sparv jätti Suomen kentät vain 16-vuotiaana siirtyessään Englantiin Southampton FC:n akatemiaan. Hänen tiensä on sittemmin kulkenut ruotsalaisen Halmstadin, hollantilaisen FC Groningenin ja saksalaisen Greuther Fürthin kautta Tanskaan ja FC Midtjyllandin riveihin. Väliin mahtui myös laina Vaasan Palloseurassa vuonna 2008.
Tanskaan Sparv on sopeutunut hyvin. Tilillä on nyt kahdeksan sarjaottelua ja Superligan kärkipaikka.
– Olen sopeutunut hyvin sekä joukkueeseen että kentän ulkopuoliseen elämään. Kaikki on mennyt aika helposti. Totta kai se helpottaa, kun voittaa pelejä.
– Taso on hyvä. Sanoisin, että FC Midtjylland ei ole huonompi joukkue kuin Fürth tai FC Groningen. Etenkin hyökkäyskalusto on eri luokkaa kuin aiemmissa seuroissani. Meillä on pari todella hyvää pelaajaa, heillä on loistava tulevaisuus edessä.
Maajoukkueessa Sparvin voi asettaa muutamallekin pelipaikalle.
– Olen valmis pelaamaan myös laidoilla, mutta puolustava rooli keskellä sopii minulle parhaiten. Jos Mixu sanoo, että pelaan ottelussa vasemmalla tai oikealla, on se minulle ok. Olemme kaikki täällä auttamassa joukkuetta.
– Roolini on seurajoukkueessa aika samanlainen. Pelaan keskikentän puolustavassa roolissa ja samaa olen tehnyt maajoukkueessa viime aikoina. Meillä on Kreikkaa varten vaihtoehtoja pelaamisessamme. He ovat laatujoukkue, joka tykkää pitää palloa. Puolustaminen on todella tärkeää, mikäli haluamme voittaa, Sparv päättää.
Suomi kohtaa Kreikan EM-karsintaottelussa lauantaina 11.10. Helsingin Olympiastadionilla pelattava kamppailu alkaa klo 21.45.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Huuhkaja-pelaajan joukkue lähellä jättipaukkua FA Cupissa
- FA Cupissa jysähti melkoinen pommi – Liverpool putosi alasarjajoukkueelle
- Patrik Laineen kuiva kausi jatkui
- Sebastian Aho hurjana – Aleksander Barkov iskussa
- Teuvo Teräväinen ja Artturi Lehkonen tehokkaina
- Suomalaiset kovassa maalivireessä NHL:ssä
- Teuvo Teräväisen tehot laiha lohtu
- Joel Armia Montrealin sankarina
- Juuse Saros ei pystynyt pysäyttämään Ottawaa
- Aleksander Barkov huippuvireessä – Mikael Granlund avasi pistetilinsä Dallasissa