Teemu Pukkia paikannut pelimies esiintyi edukseen – ”Ihan maagiset fiilikset olla täällä”
Kuva: Juha Tamminen
Huuhkajat kaatoi Kreikan maanantaina UEFA Nations Leaguen ottelussa Tampereella 2-0.
Suomi koki alussa kolauksen, kun Teemu Pukki loukkasi takareitensä ja joutui tulemaan vaihtoon jo 12. minuutilla. Tilalle kirmasi pikahälytyksellä Simon Skrabb, joka otti oikealta laidalta Robin Lodin paikan ja samalla Lod siirtyi Jasse Tuomisen hyökkääjäpariksi.
Skrabb ei ehtinyt juuri valmistautua nopeaan kenttäkutsuunsa.
– Se tuli kyllä nopeasti. Ensimmäiset minuutit menivät vähän siinä, että saadaan tuntumaa jalkoihin, mutta sen jälkeen peli meni mielestäni tosi hyvin ja pelattiin taas joukkueena tosi hyvin, Skrabb iloitsi Palloliiton sivuilla.
Ruotsalaista IFK Norrköpingiä edustava Skrabb painotti, että joukkueen tuen voimin oli helppo päästä peliin mukaan siitäkin huolimatta, että käsky viheriölle tuli yllättäen.
– Meillä on tosi hyvä fiilis joukkueen sisällä nyt, ei ole mitään valitettavaa. Ihan maagiset fiilikset olla täällä, Skrabb kehui.
Huuhkajat jatkaa Nations Leaguen otteluitaan seuraavaksi 15.11. Tuolloinkin vastaan asettuu Kreikka, tällä kertaa Ateenassa.
LUE MYÖS:
- Supertähti vauhdissa, Buffalon lento hyytyi
- Tappara voitti maratonottelun
- TPS:n loistava alku jatkui
- Yle: Iivo Niskasesta yllätystieto
- Valmentajalegenda Mika Ahonen on kuollut
- Carolina murskatahdissa
- Tuleeko brittiläinen värisuora?
- KrP voitti mestaruuden – suru varjosti juhlia
- UC: Ilves löysi melkoisen timantin – historiallinen pelaajasopimus vireillä!
- KSML: Suvi Minkkiseltä huima paljastus uransa jatkosta
- Leijonille hirmuisia NHL-vahvistuksia – kuusi pelaajaa lähetettiin kotiin
- Jymysiirto! Liigan pistetykki loikkaa vihollisen leiriin – ”Hänellä on suuri Jokeri-sydän”
- 11-vuotias ihmepoika juoksi hurjan ME-ajan – oma isä jäi kyydistä kesken matkan
- JYP teki jättimäisen pelaajahankinnan – IL: ”Yksi kalleimmista…”