Tässäkö HIFK:n tuleva päävalmentaja? Ulkomaalaisluotsi ei kiellä huhuja – ”Olen hyvin otettu”

Jalkapallon Veikkausliigaan alkavaksi kaudeksi noussut Helsingin IFK etsii yhä uutta päävalmentajaa. Viime kauden ykkösluotsi Teemu Kankkunen jatkaa yhä valmennustiimissä, mutta ei voi toimia päävalmentajana koska hänellä ei ole Uefa Pro -valmentajalisenssiä. Näin ollen HIFK tarvitsee uuden miehen tehtävään.
Päävalmentajaetsintä saattaa olla pian ohi. Liga-Drei -sivuston mukaan Oliver Zapel on ehdokas tähtirintojen uudeksi komentajaksi.
50-vuotias saksalainen ei kieltänyt väitteitä sivuston haastattelussa.
– Olen hyvin otettu, että noin perinteinen seura on kiinnostunut minusta. Joka tapauksessa haluaisin odottaa paria muuttujaa ennen päätöstäni, Liga-Drein kolumnistinakin tällä hetkellä työskentelevä Zapel sanoi.
Viimeksi Zapel on valmentanut Werder Bremen II:ta. Hänet vapautettiin tehtävästään helmikuussa 2018.
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Suomalaisjoukkueilla surkea startti europeleihin
- F1:ssä pamahti uutispommi – Red Bull -pomolle kenkää
- NHL:n runkosarjaan enemmän pelejä
- Niclas Grönholm toiseksi Ruotsin vesikisassa
- Lando Norris kotikisan voittoon – Silverstonessa draamaa ja yllätyksiä
- Max Verstappen tykitti paalulle
- McLarenit ja Ferrarit kovimmassa vauhdissa Silverstonessa
- Valioliigasta karmea suru-uutinen – Diogo Jota menehtyi traagisesti
- Oliver Lindell upeasti golfin major-turnaukseen
- NHL:n varaustilaisuus suomalaisittain surullista katsottavaa