Tappara-kapteeni Jukka Peltola: ”Huomenna pamahtaa kun pääsemme jäälle”

Tappara venyi hienoon jatkoaikavoittoon Kärpistä lukemin 2-1 ja venytti finaalisarjan näin seitsemänteen peliin. Tapparan kapteeni Jukka Peltola oli pelkkää hymyä voiton jälkeen ja kertoo odottavansa innolla lauantaista kauden päättävää peliä Arvokisat.com-sivuston haastattelussa.
– Loistava fiilis. Joukkue on anasainnut juuri sen, mitä sen pitääkin ansaita. Todella innokkaana odotan huomista matsia.
– Olimme varmoja, että voitamme. Nyt se meni vähän pidemmän kaavan kautta, mutta koko ajan me tiesimme, Peltola sanoo.
Voittomaalin syöttänyt laitahyökkääjä kertoo pystyneensä pelaamaan jatkoajalla rennosti, vaikka panokset olivat todella kovat.
– Kyllä sitä pystyy pelaamaan rennosti, kun tietää, että kaveri on koko ajan vieressä ja tukee sinua. Se tuo paljon virtaa ja yhtenäisyydentunnetta., joka juuri tuo sitä rentoutta pelaamiseen.
Peltola lupaa huomenna samanlaisen esityksen joukkueeltaan.
– Huomenna on ehdottomasti sama juttu ja tulee olemaan hieno päivä. Lataamme akut täyteen ja huomenna sitten pamahtaa, kun pääsemme jäälle.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Ryder Cupin joukkueet valittu
- Liverpool kaatoi Arsenalin huippukamppailussa
- Oscar Piastri vankisti voitolla MM-johtoaan
- McLarenit eturivistä Alankomaiden osakilpailuun
- McLarenit palasivat radoille vahvimmin
- KuPS Konferenssiliigan liigavaiheeseen
- Lisää suomalaisedustusta eurocupeihin
- Valtteri Bottaksen F1-pesti varmistui
- Liverpool puristi tärkeän voiton
- Manchester United jatkaa voitoitta