Tähtihyökkääjän tiukka arvio: ”Hän suuttuu helpommin kuin Zidane”
Suomen kentille ja FC Hakaan palannut, Huuhkajissakin esiintynyt hyökkääjä Eero Markkanen, vertailee nykyistä ja entistä valmentajaansa FC Hakan verkkosivuilla.
Nykyään ”Ertsin” päävalmentaja on Teemu Tainio, aiemmin hän oli vieläkin ansioituneempi keskikenttämies, Zinedine Zidane.
– Heistä löytyy samankaltaisuuksia mitä treeneihin tulee, mutta ”Teme” suuttuu vähän helpommin, jos asiat eivät mene hyvin, Markkanen sanoo.
”Zizou” toimi Markkasen valmentajana Realin reservijoukkue Castillassa, kun hyökkääjäkolossi siirtyi AIK:sta Madridiin.
– Hän oli tosi pelaajaystävällinen. Treeneissä oli paljon sellaisia asioita, joista pelaajat pitivät, kuten höynää, maalintekoharjoituksia ja pienpelejä, Markkanen muistelee FC Hakan verkkosivuilla.
LUE MYÖS:
- Nuorille Leijonille synkkä ilmoitus MM-kisojen alla
- IS: NBA-fanit hämillään Lauri Markkasen käytöksestä
- Kihlattu valmentajana ladulla ja elämässä: Vilma Ryytyn salaisuus huipulle nousuun paljastui
- Jukka Jalonen paljasti MTV:lle – tekemässä lähtöä Italian peräsimestä
- Mäkihypyn ja yhdistetyn joukkueet maailmancupeihin valittu
- Yllätysnimet parhaina suomalaisina Davosissa
- Jasmi Joensuu paras suomalainen sprintissä – miehet kaukana kärjestä
- Suomen parisprinttijoukkueet jäivät ilman palkintopallisijoja
- Viaplay esittää hiihdon maailmancupin Davosissa ja Tour de Skiin Toblachissa
- Viaplay tuo Itävallan FIS-kisat takaisin Suomen ruuduille – talviurheilun superkausi jatkuu