Loppuelämäksi ristiinnaulittu HIFK-legenda: ”Eniten satuttaa, kun rääväsuut huutelevat jälkipolville”
										Kuva: Juha Tamminen
					
		
		Stig Wetzell oli aikanaan yksi suomalaisen jääkiekkoilun parhaista maalivahdeista, mutta vuonna 1974 saatu doping-stigma ei ole hävinnyt vieläkään HIFK-legendan elämästä.
Wetzell kärysi vuoden 1974 MM-kotikisoissa efedriinistä. Doping-tapauksen johdosta Suomi menetti turnauksessa MM-pronssin, joka olisi ollut Suomen kiekkohistorian ensimmäinen mitali. Itse tapaus on vielä tänä päivänäkin epäselvä, eikä se todennäköisesti ratkea koskaan.
Pelikaverit ovat pitäneet Wetzelliä aina syyttömänä. Mies itse hämmästelee tapahtumasarjaa edelleen HIFK:n verkkosivuilla.
– Syyttömäksi koen itseni edelleen. Niin monta kertaa olen omassa mielessäni käynyt samat asiat läpi – olisiko voinut olla joku mahdollisuus, että olisin itse hölmöillyt jotain? Ei, sellaista mahdollisuutta ei ole, Wetzell kertoo HIFK:n 120 tarinaa -juttusarjassa.
– Se tekee kipeää, että minut on ristiinnaulittu tietyltä taholta loppuelämäkseni. Mikään ei muuta sitä, hän jatkaa.
Sanapuukot eivät Wetzelliä itseään hetkauta. Eniten häntä harmittaa, että myös lapset ovat joutuneet asiasta kärsimään.
– Se mikä satutti ja satuttaa, että se on ”kostettu” myös jälkipolville. Kun poikani alkoivat pelata lätkää, niin rääväsuut huutelivat heille, ”että käy hakemassa faijasi yskänlääkettä”. Se ei jäänyt siis vain minun ongelmakseni. Toivottavasti se ei jatku heidän jälkeläisilleen eli lapsenlapsilleni, että he saisivat olla tästä rauhassa. Aika sen näyttää.
Wetzellin haastattelu kokonaisuudessan löytyy täältä.
	
																													
								
							
			
						
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
 - Osallistu arvontaan.
 - Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin! 
-  
- Palkinto sisältää: 
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
 - suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
 - kahden yön majoituksen aamiaisineen
 - lentokenttäkuljetukset
 
 
 - Palkinto sisältää: 
 
 -  
 
- Viaplay Talvi starttaa Vuokatin Suomen Cupilla
 - Liverpoolin tuskalle jatkoa – nyt tuli lähtöpassit cupista
 - Toronto nousi voiton päähän World Seriesin voitosta
 - Leevi Meriläinen loisti Ottawan maalilla
 - Lando Norris nousi MM-sarjan kärkeen
 - Liverpoolille jälleen tappio
 - Baseballin World Series alkoi Toronton komennossa
 - KuPS haki tasapelin Konferenssiliigassa
 - KuPS matkaa Konferenssiliigassa Islantiin
 - Suomalaiskaksikolle kauden avausmaalit NHL:ssä