Syöpää sairastanut Barcelonan ex-pelaaja lähetti videotervehdyksen joukkueelle, sai Messiltä tylyn vastauksen

FC Barcelonan puolustaja Eric Abidal sai surullisia uutisia vuonna 2011. Hänellä todettiin maksasyöpä.
Ranskan maajoukkueen tuolloinen luottopelaaja kamppaili vakavan sairauden kanssa, eikä elämä ollut helppoa. Pelaajan ajasta suurin osa kului sairaalassa.
– Se oli kipu, jonka muistan loppuikäni. Se oli sietämätöntä, kuin veitsellä olisi vetänyt, Abidal muisteli Canal+ -kanavalla.
– Kun lääkäri kertoi minun tarvitsevan leikkaushoitoa, olin iloinen. Se oli kärsimystä, mitä en toivoisi kellekään.
Vaikka kivut olivat kovat, Abidal halusi muistaa joukkuetovereitaan Barcelonassa kauden keskellä. Hän päätti lähettää terveisiä joukkueelle videolla.
– Olin hyvin laiha ja tein ennen peliä videon, jonka halusin lähettää pelaajille kannustaakseni heitä ja lähettääkseni tukeni, Abidal kertoi ja jatkoi:
– Tiedättekö, mitä (Lionel) Messi kertoi minulle? Älä lähetä meille tuollaisia enää, koska se satuttaa meitä, Abidal paljasti.
Messi, nyt 30, tunnetaan Barcan ykköstähtenä.
Abidal ei täysin ymmärtänyt joukkuetoverinsa reaktiota.
– En nähnyt asiaa niin. Yritin vain rohkaista heitä, mutta he sanoivat nähneensä minut kuin ruumiina, mikä järkytti heitä.
Tilanne kääntyi myös toisin päin. Kun Abidal vastaanotti vieraita sairaalaan, hän ei olisi halunnut heidän näkevän häntä sellaisessa tilassa.
– Kun Thierry (Henry) tuli katsomaan minua sairaalaan, itkin kuin lapsi. En halunnut hänen näkevän minua sellaisena mutta pidin siitä, että hän tuli katsomaan minua.
Loppu hyvin, kaikki hyvin. Abidal palasi pelikentille vain seitsemän viikkoa sen jälkeen, kun maksasta oli poistettu kasvain. Hän lopetti pelaajauransa kotimaansa Monacossa kauden 2014 jälkeen.
Lähde: Marca.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Valioliigan otteluohjelma julkaistiin
- Florida voitti Stanley Cupin
- George Russell Montrealin voittaja – Lando Norrisilta kallis virhe
- Florida nousi voiton päähän mestaruudesta
- George Russell aloitti vahvimmin Montrealissa
- Edmonton tasasi finaalisarjan
- Max Verstappenia uhkaa kisarangaistus
- Florida jyräsi Edmontonin
- Florida tasoitti NHL-finaalit
- Edmonton vei NHL:n avausfinaalin
- Oho – Huuhkaja-pelaajan tyttöystävä on melkoinen kaunotar!
- Teemu Selänne jyrähti Leijonien homokohusta – osa somekansasta sekosi: ”Ei Jenkeissä asuvana…”
- Pekka Rinne, pitääkö legenda paikkansa, saitko NHL-varauksen alkulämmittelyn perusteella? – ”Ei se varmaan ihan totta ole”
- Seiska: Tämän 25-vuotiaan parturi-kampaajan luona Jere Karalahti nykyään yöpyy – kuva
- Valioliigan otteluohjelma julkaistiin
- Florida nousi voiton päähän mestaruudesta
- Huolestuttavaa? – Patrik Laineella ongelma samassa polvessa, joka hajosi 2014
- Peter Ahola valaisee mitä tekee joukkueen GM
- Edmonton tasasi finaalisarjan
- Kuningas Jari Litmanen arvioi: ”Messi saattaa pelata viimeisen pelinsä Barcasssa”