Syntymäpäiväsankari huippupelissä: ”Alkukausi oli hakemista”
Uusimmassa Suplan Liiga-podcastissa on arvovaltainen vieras. Tapparan Kristian Kuusela käy podcastissa läpi nykyisyyttä ja menneisyyttä. Tänään perjantaina 38 vuotta täyttävä Kuusela on jälleen hiipinyt kohti pistepörssin kärkisijoja – syöttötilastoa hän jo johtaa.
Kaikkien aikojen pistepörssissä kärkikolmikkoa jatkuvasti tavoittava Kuusela kertoo, että alkukaudesta oli vaikeaa saada rytmistä kiinni väljän ottelutahdin vuoksi.
– Alkuvaiheessa oli vaikeaa saada rytmistä kiinni, kun oli yksi tai maksimissaan kaksi peli viikossa ja harjoiteltiin viisi-kuusi päivää, ennen kuin peli tuli. Kokemuksella peleistä pystyy saamaan irti, kun niitä tulee kolme viikossa ja on valmis niihin.
– Alkukausi oli itsellä hakemista ja yksi syy siihen oli se, ettei rytmistä saanut kiinni. Nyt peli on tuntunut hyvältä ja oma tavoitteeni on, että tosi hyvän ja heikon peli ero olisi todella pieni. Olen siinä mielessä tyytyväinen siihen, mitä tämänkin kauden aikana on pystynyt tekemään. Huonoja pelejä ei ole tullut, mutta huippupelejä saisi tulla vähän enemmän, hän sanoo.
Perjantaina Kuuselalla on saumaa kasvattaa hieman vähäistä maalimääräänsä, kolme tehtyä osumaa, ja erittäin pulskaa syöttötilastoaan, 27 syöttöä. Tämä vaatii kuitenkin erinomaista onnistumista, sillä illan Liigakierroksen herkkupalassa Tappara saa vastaan Rauman Lukon.
Lähde: Supla Liiga-podcast
LUE MYÖS:
- IS: Emma Tainio alkoholinkäytöstä: ”Suomalaisilla on pipo vähän kireällä”
- IL: NHL-hyökkääjä laukoi suoraan – haluaa Leijonien mukana MM-kisoihin
- Vuoden urheilijan pitkä putki poikki
- Huipputasaista – Tappara aloitti voitolla
- Jyvät karsittu akanoista – puolivälierät alkavat
- Huuhkajille voitto Aucklandissa
- Yllätyspaluu! Huuhkajien ex-päävalmentaja palaa töihin 78-vuotiaana
- Ura ohi! Leijonissakin esiintynyt konkaripuolustaja lyö hokkarit naulaan
- Ukkola: Mika ”Immu” Ilmén löi rahoiksi – näin paljon hän tienasi IFC-illalla
- Se oli siinä! Hiihtoladuilta kadonnut Kerttu Niskanen paljasti tilanteensa