Sven Ulreichin kurssi kovassa nousussa – Bayernin reservimaalivahdista MM-kisapelaajaksi?

Bayern Münchenin ja Saksan ykkösmaalivahti Manuel Neuerin loukkaantumisen syksyllä piti olla ongelma ainakin Bayernille, mutta toisin kävi. Neuerin kakkosmies Sven Ulreich sai pitkään toivomansa tilaisuuden ja on käyttänyt sen erinomaisesti.
Ulreich on pitänyt tasonsa viikosta toiseen ja ensimmäiset kuiskailut mahdollisuudesta nousta Saksan MM-kisajoukkueeseen ovat nousseet koko ajan lähemmäs realismia. Tämän vahvistaa nyt myös Saksan päävalmentaja Joachim Löw.
– Hän on ehdottomasti seurannassamme. Ne pelit jotka hän on pelannut, ovat olleet erittäin, erittäin hyviä, Löw sanoi Skylle Bayernin Schalke-voiton jälkeen.
29-vuotias Ulreich on tehnyt Löwiin vaikutuksen.
– Hän antaa itsestään varman kuvan. Yksi vastaan yksi hän on joka kerran hyvä ja hän on oppinut Bayernissa pelaamaan hyvin myös ylöspäin.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Valioliigasta karmea suru-uutinen – Diogo Jota menehtyi traagisesti
- Oliver Lindell upeasti golfin major-turnaukseen
- NHL:n varaustilaisuus suomalaisittain surullista katsottavaa
- Lando Norris voittoon – Max Verstappenille katastrofi
- McLarenit ja Ferrarit kärkipaikoille Itävallassa
- McLarenit dominoivat Itävallan harjoituksia
- Valtteri Bottaksesta tärähti kutkuttava huhu
- NHL:n varaustilaisuuden varausjärjestys selvillä
- Suomalaisjoukkueiden ensimmäiset vastustajat eurokentillä selvillä
- Valioliigan otteluohjelma julkaistiin