Sven Ulreichin kurssi kovassa nousussa – Bayernin reservimaalivahdista MM-kisapelaajaksi?
Kuva: Getty Images
Bayern Münchenin ja Saksan ykkösmaalivahti Manuel Neuerin loukkaantumisen syksyllä piti olla ongelma ainakin Bayernille, mutta toisin kävi. Neuerin kakkosmies Sven Ulreich sai pitkään toivomansa tilaisuuden ja on käyttänyt sen erinomaisesti.
Ulreich on pitänyt tasonsa viikosta toiseen ja ensimmäiset kuiskailut mahdollisuudesta nousta Saksan MM-kisajoukkueeseen ovat nousseet koko ajan lähemmäs realismia. Tämän vahvistaa nyt myös Saksan päävalmentaja Joachim Löw.
– Hän on ehdottomasti seurannassamme. Ne pelit jotka hän on pelannut, ovat olleet erittäin, erittäin hyviä, Löw sanoi Skylle Bayernin Schalke-voiton jälkeen.
29-vuotias Ulreich on tehnyt Löwiin vaikutuksen.
– Hän antaa itsestään varman kuvan. Yksi vastaan yksi hän on joka kerran hyvä ja hän on oppinut Bayernissa pelaamaan hyvin myös ylöspäin.
LUE MYÖS:
- Suomen joukkueet Tour de Skille ja Keski-Euroopan mäkiviikolle nimetty
- Nuorille Leijonille synkkä ilmoitus MM-kisojen alla
- IS: NBA-fanit hämillään Lauri Markkasen käytöksestä
- Kihlattu valmentajana ladulla ja elämässä: Vilma Ryytyn salaisuus huipulle nousuun paljastui
- Jukka Jalonen paljasti MTV:lle – tekemässä lähtöä Italian peräsimestä
- Joulunajan huippu-urheilukattaus Viaplayssa: NHL:n ja Valioliigan huippumatsit, Tour de Ski & dartsin MM-kisat
- Minja Korhonen upeasti palkintopallille
- KuPS upeasti jatkoon Konferenssiliigassa
- NHL Hockey Day in Finland -tapahtuma saapuu Kuopioon maaliskuussa 2026
- Teemu Harjulle niukka tappio dartsin MM-kisoissa hurjan jännitysnäytelmän jälkeen