Susijengin päävalmentaja Henrik Dettmann: ”Pienet erot ratkaisevat”
Kuva: Getty Images
Suomen koripallomaajoukkue aloitti EM-taipaleensa upealla esityksellä Ranskaa vastaan. Susijengin taistelu ei kuitenkaan aivan riittänyt, sillä Ranska oli lopulta jatkoajalla vahvempi. Päävalmentaja Henrik Dettmann ei kuitenkaan ollut liian allapäin pelin jälkeen.
– Onnittelut Ranskalle voitosta. Kun peliä katsoi, voi vain todeta kuinka uskomattoman hieno laji meillä on. Katsomossa näkyi pelkkää iloa, jännitystä ja pelaajat tarjosivat yleisölle hienon, hienon ottelun, Dettmann hehkutti ottelun jälkeisessä lehdistötilaisuudessa.
– Kun mennään jatkoajalle, pienet erot ratkaisevat. Yksi tilanne sinne tai tänne ja peli saattaa olla siinä. Meiltä loppui bensa jatkoajalle, kun jouduimme käyttämään sitä niin paljon päästäksemme tasoihin, Dettmann jatkoi.
Tappiosta huolimatta Dettmann oli omistaan ylpeä.
– Olen erittäin ylpeä tavasta, jolla joukkue tänään pelasi. Hienoa yritystä ja venymistä. Hienoa koripalloa.
– Meillä oli tänään vastassa yksi parhaista tai kenties turnauksen paras joukkue.
LUE MYÖS:
- Matias Maccelli tehoili, Miro Heiskanen loisti
- Pelaajat sen tietävät – tässä on kauden paras
- Ei tällä kertaa yllätyksiä – Olli Hiidensalo ampui nollat, mutta ladulla tökki
- Valtiaan ylivoima katkesi – vietiin sairaalaan
- Jacob Friisin luuta lakaisi taas – kolme konkaria jäi kotiin
- Uskomatonta, mutta totta – 82 pistettä yhdessä ottelussa!
- Lentopallolegendan pelaajaura päättyy – siirtyy tiskin toiselle puolelle
- Iivo Niskanen sanoi ”ei” Oslolle
- Mäkihypyn valmennus vaihtuu – Igor Medved sai mennä
- Toni Korkeakunnas vapaille markkinoille