Suomi-Saksa fanitusta
Kisakylässä on ollut hieman hiljaisempaa nämä viikon välipäivät, sillä monella kisaturistilla on äänihuulet niin turvonneina ja naama niin kalpeana että fanittaminen on työlästä. Saimmekin nukuttua kerrankin hyvät yöunet kun latvialaiset ja venäläiset, joita täällä on yllin kyllin, joutuivat pitämään mölyt mahassaan.

Myös kisamaskotti, Volat, nähtiin heilumassa yleisön joukossa ja hän kävi myös hyppimässä jo turvonneille varpaillemme penkkien välissä. Puvun sisällä taitaa ollakin aikamoinen duracell-jätkä sillä vauhti Volatilla oli liiankin kova.




Ykkösketjun pimut ja kuutosketjun pojat suuntasivatkin siitä kohden keskustaa metsästämään syötävää ja pienen etsinnän jälkeen söimme länsimäisen kuuloisessa Union Cafe:ssa. Ruoka täällä on sekoitus itä- ja länsiblokkia ja hintoja oli korotettu kisojen ajaksi sillä pieniä korjaushintatarroja oli koko menu täynnä. Ehkä omituisin asia valko-venäläisessä ruokakulttuurissa on heidän käsitys alkupaloista ja pääruuasta. Kun tilaat ruokasi porukalla kukaan ei saa annoksiaan samaan aikaan vaan pöytään kannetaan mitä sattuu ja missä järjestyksessä tahansa. Niinpä muut olivat jo syöneet kun sain pääruokani jonka jälkeen seurasi tilaamamme alkupalat. Tämä kaikki siis tapahtui samalla kun muut ravintolassa olevat tupakoivat vieressämme niin että savut nousivat jopa korvista. Ainoa tuuletus tässä ravintolassa oli suomailaisfanien lipun heilutus joten ruokakin alkoi maistua tupakantuhkalle.


LUE MYÖS:
- Kalle Rovanperä ja Esapekka Lappi: uusi aluevaltaus!
- Patrik Laine: nöyryytys!
- Aleksi Valavuori muisteli hetkeä, joka muutti kaiken: ”Koko p*ska pöydälle”
- IL: Suomen maajoukkuehiihtäjä keskeytti ja korkkasi oluen: ”Join varaston tyhjäksi”
- Tätä ei osannut odottaa kukaan – Suvi Minkkinen romahti rajusti
- Paniikkiseuralta paniikkiratkaisu
- Barkoville välikausi
- Kimi jälleen – Antonelli voitti, Bottas tutuilla sijoilla
- IS: Emma Tainio alkoholinkäytöstä: ”Suomalaisilla on pipo vähän kireällä”
- IL: NHL-hyökkääjä laukoi suoraan – haluaa Leijonien mukana MM-kisoihin