Suomen pikaluistelutähti: “Vaikka tekisin SE:n, en ole tyytyväinen, jos joku on nopeampi”

Mika Poutala luisteli maailmancupin avauskilpailussa Calgaryssa 500 metrillä uuden SE:n 34,28. Hän kertoo, ettei ole kuitenkaan tyytyväinen ennätyksiinsä, jos tuloslistalla on edellä muita. Voittamisen nälkä on kova.
Kysyimme sivustomme erikoishaastattelussa, eikö Poutalaa harmita, kun kauden loput kilpailut käydään Euroopassa radoilla, jotka ovat paljon Calgarya ja Salt Lake Cityä hitaampia, joten uuden ennätyksen tekeminen ei ole enää tällä kaudella pahdollista.
– Kilpailen aina toisia luistelijoita vastaan, en aikoja. Rata on aina kaikille sama. Vaikka tekisi SE:n, mutta on 3-4 nopeampaa jätkää, en voi olla tyytyväinen. Mutta tietysti noilla nopeilla jäillä on sellainen fiilis, että nyt on mahdollisuus tehdä ennätys. Pariin vuoteen sitä fiilistä ei ole ollut, mutta nyt oli, ja se SE oli myös tavoitteeni.
Lue koko Poutalan pitkä haastattelu tästä.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Huuhkaja-pelaajan joukkue lähellä jättipaukkua FA Cupissa
- FA Cupissa jysähti melkoinen pommi – Liverpool putosi alasarjajoukkueelle
- Patrik Laineen kuiva kausi jatkui
- Sebastian Aho hurjana – Aleksander Barkov iskussa
- Teuvo Teräväinen ja Artturi Lehkonen tehokkaina
- Suomalaiset kovassa maalivireessä NHL:ssä
- Teuvo Teräväisen tehot laiha lohtu
- Joel Armia Montrealin sankarina
- Juuse Saros ei pystynyt pysäyttämään Ottawaa
- Aleksander Barkov huippuvireessä – Mikael Granlund avasi pistetilinsä Dallasissa