Suomen EM-joukkue menetti yhden kilpailijan – ”Murtuma tuli Kalevan kisoissa”

Estejuoksija Camilla Richardsson jää pois yleisurheilun elokuisten EM-kisojen joukkueesta. Richardssonilta todettiin nilkasta telaluun murtuma, joka tarkoittaa, että kilpailukausi on ohi.
– Murtuma tuli Kalevan kisoissa, kun tulin 3000 metrin esteissä toiseksi viimeistä kertaa vesiesteellä ja astuin siinä vähän väärin, Richardsson kertoo.
– Se ei silloin heti tuntunut kipeältä, mutta juoksun jälkeen jalkaan alkoi sattua. Siitä otettiin magneettikuvat ja sieltä löytyi telaluun murtuma, Richardsson sanoo.
Richardssonin mukaan edessä on nyt 2-3 kuukauden juoksutauko.
– Pidän nyt parin viikon ylimenokauden. Sen jälkeen pääsen pyöräilemään ja tekemään korvaavaa harjoittelua. Syys-lokakuussa pitäisi päästä aloittamaan normaali harjoittelu, Richardsson kertoo.
EM-kisojen väliin jääminen on Richardssonille ankara pettymys. Takana on erinomainen harjoitus- ja kilpailukausi, jonka aikana hän rikkoi EM-rajan estejuoksussa ja 10 000 metrillä.
– Juuri siksi olen tosi pettynyt. Kaikki on mennyt niin hyvin. Olen panostanut EM-kisoihin todella paljon.
Lähde: Urheiluliiton tiedote
Voita kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin 2025 Tampereelle!
-
- VIP-pakettiin sisältyy:
- otteluliput Suomen otteluun parhailta paikoilta
- korkeatasoinen ruokailu
- oma nimetty pöytä ennen ottelua, puoliajalla ja ottelun jälkeen
- majoitus Sokos Hotel Ilveksessä
- VIP-pakettiin sisältyy:
-
- Mikko Rantanen siivitti Dallasin kiinni jatkopaikkaan
- Liverpool juhli Valioliigan mestaruutta
- Floridalle avaustappio
- Patrik Laine joutui katsomoon – Montreal voitti
- Aleksander Barkov loukkaantui
- Arsenal siirsi Liverpoolin mestaruusjuhlia
- Riitta-Liisa Roponen erosi – päivitti nyt tilannettaan
- Florida nappasi kotiedun
- Liverpoolin mestaruus sinettiä vaille selvä
- Oscar Piastri kolmanteen peräkkäiseen voittoon