Huuhkajien pelaavaan kokoonpanoon viime EM-karsintaottelussa Färsaaria vastaan murtautunut hyökkääjä Tim Väyrynen muistelee lämmöllä vuoden 2012 Suomen Cupin voittoa FC Hongan paidassa.

Saksan 3. Bundesliigan Dynamo Dresdeniä nykyään edustava maaliahne hujoppi muistaa vielä tänä päivänäkin finaalin tapahtumat.

– Se oli hieno voitto meille. Se oli ensimmäinen voitto Hongassa ja henkilökohtaisestikin todella tärkeä. Finaalipäivä oli hieno, ja Mäkijärven Antti ratkaisi silloin pelin meille. 1-0 KuPS:aa vastaan oli vaikea peli, mutta upea hetki. Se oli Hongan historian ensimmäinen voitto, eikä enää hopea. Europelipaikka oli sitä kautta todella iso asia silloin, Väyrynen fiilistelee sivustomme haastattelussa.

Väyryseltä löytyy perspektiiviä cuppien hienoudesta myös ulkomailta.

– Cup on esimerkiksi Saksassa todella iso asia. Se on seuroille ja faneille tärkeä. Siinä on oma viehätyksensä, koska se on kerrasta poikki, niin kuka tahansa voi voittaa kenet tahansa.

– Viime kaudellakin kolmosdivarin jengi Arminia Bielefied meni täällä Saksassa välieriin ja kaatoi sitä ennen kaksi Bundesliigan joukkuetta. Se kertoo siitä että hyvällä puolustamisella ja hengellä kaikki on mahdollista cupissa jopa alasarjajengeilläkin. Cupissa mikään ei ole itsestäänselvyys, Väyrynen tietää.

Jesse Happonen