Suomalaisilla vaisu menestys Davosin sprintissä

Maastohiihdon maailmancupissa Davosissa mitellyissä sprintin finaaleissa ei nähty suomalaisedustusta.
Sprintin erävaiheeseen etenivät Suomen naisista Krista Pärmäkoski ja Katri Lylynperä, joista Pärmäkoski eteni myös semifinaaleihin.
Lylynperä oli omassa erässään neljäs ja jäi erän voittajasta, Ruotsin Linn Svahnista 3,08 sekuntia. Pärmäkoski eteni erästään jatkoon aikavertailun kautta. Pärmäkoski oli eränsä kolmas ja hävisi voittajalle 0,75 sekuntia.
Välierässään Pärmäkoski oli viides. Pärmäkosken välierän nopein oli Svahn, jolle Pärmäkoski hävisi 3,62 sekuntia.
Miesten kisassa Ristomatti Hakola oli omassa erässään kolmas, mutta tulos ei riittänyt jatkoon aikavertailun kautta. Verneri Suhonen ja Lauri Vuorinen jäivät myös välierien ulkopuolelle.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Mikko Rantanen siivitti Dallasin kiinni jatkopaikkaan
- Liverpool juhli Valioliigan mestaruutta
- Floridalle avaustappio
- Patrik Laine joutui katsomoon – Montreal voitti
- Aleksander Barkov loukkaantui
- Arsenal siirsi Liverpoolin mestaruusjuhlia
- Riitta-Liisa Roponen erosi – päivitti nyt tilannettaan
- Florida nappasi kotiedun
- Liverpoolin mestaruus sinettiä vaille selvä
- Oscar Piastri kolmanteen peräkkäiseen voittoon