Suomalaiset tärkeissä tehtävissä Mestarien liigan finaalissa – Litmaselta kovaa hehkutusta

Illan Mestarien liigan finaalissa kohtaa kaksi espanjalaisjoukkuetta, mutta myös suomalaisilla on tapahtumassa tuplarooli.
Pertti Alaja toimii ottelun delegaattina ja Juha ”Julle” Karjalainen yhtenä ottelun turvallisuusvastaavista. Delegaatilla on käytännössä lopullinen päätösvalta ja vastuu kaikesta siitä, mitä ottelussa kentän ulkopuolella tapahtuu.
Jari Litmanen suitsuttaa Alajan nimitystä isoon tehtävään blogissaan Ylellä.
– Tämä kertoo paljon siitä, millaista arvostusta Alaja nauttii kansainvälisillä jalkapallokentillä. Vain lukuisien tehtävissään onnistumisten kautta voi Mestarien liigan delegaatiksi päästä – ihan niin kuin kentällä. Nyt Alajalle tämä valtava vastuu ja hieno tehtävä on suotu.
– Mestarien liigan finaali on noussut jo Super Bowlin ohi katsojaluvuissa maailmalla ja täytyy pientä ylpeyttä tuntea siitä, että kyseisen pelin korkein virkamies on suomalainen. Tuskin tapahtuu ihan pian toista kertaa, Litmanen povaa Ylellä.
Alaja kertoo Palloliiton sivuilla ottelun massiivisesta mittakaavasta.
– Järjestely on tehty siten, että toinen pääty on varattu kokonaan Real Madridin kannattajille ja toinen puolestaan Atléticon. Kumpiakin katsomoon mahtuu 20 000. Kun kapasiteetti on 72 000, niin 32 000 paikkaa jää sitten vielä muille katsojille – italialaisille ja kaikkialta Euroopasta tuleville. Hyvä ehkä mainita vielä se, että yksin median edustajia paikalle tulee 2500, Alaja kertoo.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Valioliigasta karmea suru-uutinen – Diogo Jota menehtyi traagisesti
- Oliver Lindell upeasti golfin major-turnaukseen
- NHL:n varaustilaisuus suomalaisittain surullista katsottavaa
- Lando Norris voittoon – Max Verstappenille katastrofi
- McLarenit ja Ferrarit kärkipaikoille Itävallassa
- McLarenit dominoivat Itävallan harjoituksia
- Valtteri Bottaksesta tärähti kutkuttava huhu
- NHL:n varaustilaisuuden varausjärjestys selvillä
- Suomalaisjoukkueiden ensimmäiset vastustajat eurokentillä selvillä
- Valioliigan otteluohjelma julkaistiin