Suomalainen Sportacam etsii somettajaa EM-finaaliin – ”Sinun pitää rakastaa futista ja olutta!”
Kuva: Getty Images
Suomalainen sosiaalisen median sporttisovellus Sportacam hakee persoonallisella espanjankielisellä ilmoituksella somettajaa jalkapallon EM-finaaliin.
Valitulta espanjalaiselta henkilöltä kaivataan rakkautta oluen juomista ja jalkapalloa kohtaan. Palkkioksi luvataan ilmaiset matkat ja majoitukset Pariisiin sekä tietysti sisäänpääsy EM-loppuotteluun.
– Kiinnostuneita on ollut paljon, mutta jengi luulee vielä, että tämä on pila. Ei uskota todeksi, kuinka hyvästä duunista on kyse, naurahtaa Sportacamin toinen perustaja Tomi Kaukinen Arvokisat-sivustolle.
Lyhyihin videokommentteihin perustuva Sportacam on lyönyt tänä vuonna voimalla läpi Espanjassa, ja sovellusta käyttävät muun muassa lukuisat La Liga -seurat. Kaukisen mukaan työnhakuilmoitus pyritään saamaan läpi espanjalaiseen mediaan ensi viikolla.
Hakemuksen Sportajobiin voi tehdä Sportacam-sovelluksen kautta käyttämällä hashtagia #Sportajob.
Pekka Mäntylä
LUE MYÖS:
- Jacob Friisin luuta lakaisi taas – kolme konkaria jäi kotiin
- Uskomatonta, mutta totta – 82 pistettä yhdessä ottelussa!
- Lentopallolegendan pelaajaura päättyy – siirtyy tiskin toiselle puolelle
- Iivo Niskanen sanoi ”ei” Oslolle
- Mäkihypyn valmennus vaihtuu – Igor Medved sai mennä
- Toni Korkeakunnas vapaille markkinoille
- Hassuttelu ei auttanut, lopputulos surkea – miehissä Tero Seppälä kohtuusijoitukseen
- Hyvärinen ja Pärmäkoski jättivät hyvästit – tutut nimet kärjessä
- Uusi aikakausi alkoi – Valtteri Bottas siellä, mihin viimeksi jäi
- Tampa Bayn supertähti tasalukuun