Suomalainen SM-sarjavalmentaja menehtyi 54-vuotiaana
Kuva: Getty Images
Suomalainen koripalloperhe on vastaanottanut suru-uutisen. Niin pelaajana kuin päävalmentajanakin Suomen pääsarjatasolla vaikuttanut Timo Hakamaa on nukkunut pois pitkäaikaisen sairauden uuvuttamana 54 vuoden iässä.
Kauhajoella koripallo-oppinsa saanut Hakamaa pelasi koripallon miesten SM-sarjaa vuosina 1985-1989 Salon Palloilijoissa ja 1993-1994 Forssan Alussa. Hakamaa pelasi pääsarjaurallaan 132 ottelua 10,0 pisteen ottelukohtaisella keskiarvolla. Lisäksi hän mm. voitti I divisioonan korikuninkuuden vuonna 1985.
Päävalmentajauransa Hakamaa aloitti kaudella 1995-96, jolloin hän johti Forssan Alun SM-sarjan puolivälieriin. Sittemmin Hakamaa ehti päävalmentajauransa aikana valmentaa miesten I divisioonassa ja SM-sarjassa karkkilalaista Högfors Teamia/Team Componentaa, Namika Lahtea sekä Kauhajoen Karhua.
Hakamaan valmentamista joukkueista menestyksekkäin oli Namika Lahti, joka voitti Suomen cupin sekä SM-pronssia.
Pitkäaikaisesta sairaudestaan huolimatta Hakamaa valmensi aina viime hetkiinsä asti junioreita.
Pelaamisen ja valmennuksen ohella Hakamaa toimi useissa luottamustehtävissä koripallon parissa, mm. Koripalloliiton valtuuston jäsenenä.
Hakamaan kunniaksi järjestettiin Kauhajoella elokuussa Hakis-turnaus, jonne saapui Hakamaan entisiä pelitovereita ja valmennettavia uran eri vaiheilta.
Lähde: Koripalloliiton tiedote
LUE MYÖS:
- Jacob Friisin luuta lakaisi taas – kolme konkaria jäi kotiin
- Uskomatonta, mutta totta – 82 pistettä yhdessä ottelussa!
- Lentopallolegendan pelaajaura päättyy – siirtyy tiskin toiselle puolelle
- Iivo Niskanen sanoi ”ei” Oslolle
- Mäkihypyn valmennus vaihtuu – Igor Medved sai mennä
- Toni Korkeakunnas vapaille markkinoille
- Hassuttelu ei auttanut, lopputulos surkea – miehissä Tero Seppälä kohtuusijoitukseen
- Hyvärinen ja Pärmäkoski jättivät hyvästit – tutut nimet kärjessä
- Uusi aikakausi alkoi – Valtteri Bottas siellä, mihin viimeksi jäi
- Tampa Bayn supertähti tasalukuun