Suomalainen NHL-tienraivaaja: ”Yksi kovimmista joukkueista hanskapuolella”
Yksi suomalaisen jääkiekon suurnimistä, Pekka ”Rocky” Rautakallio, toimi yhtenä merkittävimmistä tienraivaajista suomalaispelaajille NHL-kaukaloissa. Hän eteni ensimmäisenä suomalaisena jopa NHL:n tähdistöotteluun. Aikakausi, jolloin ”Rocky” NHL-kaukaloissa hurmasi oli 1979-82 eli eurooppalainen pelaaja oli tuolloin harvinaisuus tai vähintään pelkuri, ”chicken”.
– Kun eurooppalainen pelaaja tuli NHL:ään, niin piti todistaa jokaisessa harjoituksessa, pelissä ja tilanteessa, että kuulut sinne ja että olet tarpeeksi hyvä, Rautakallio muisteli NHL Playoffs – kohti Stanley Cupia -podcastissa Suplalla.
Pekka Rautakallion mainevuodet osuivat Atlanta Flamesiin.
– Meillä oli yksi kovimmista joukkueista nimenomaan hanskapuolella. Meillä oli 4-5 raskaan sarjan kaveria, eli peli oli aika rauhallista ja sain olla rauhassa.
– Minulle sanottiin, että et sitten tappele vaan nämä kaverit hoitavat. Sanoin, että jos paikka tulee, hoidan sen itse, Rautakallio muistelee podcastissa.
Pekka Rautakallio palasi 1982-kauden jälkeen Suomeen ja HIFK:n paitaan. Mies on legenda kahdessa suomalaisjoukkueessa, Ässissä ja HIFK:ssa, joissa molemmissa hän voitti Suomen mestaruuden. Lisäksi hänen mukaansa on nimetty Liigan parhaan puolustajan palkinto, Pekka Rautakallio -palkinto.
LUE MYÖS:
- Iivo Niskanen: mullistava uutinen!
- Erikoista! NHL:stä tuttu suomalaishyökkääjä teki pätkäsopimuksen SM-liigaseuran kanssa
- IS: Sisäpiiripaljastus Alisa Vainion vaietusta puolesta
- Cristiano Ronaldolta jättipaljastus: ura päättyy
- Aleksi Valavuori jysäytti yli miljoonan euron ilmoituksen – ”J*malauta mikä pommi”
- EM-kisat: Päivän suomalaiset 16.8. – Alisa Vainio lähtee suosikkina naisten maratonille
- Unelma kariutui – Veera Selänne joutui tekemään lopullisen ratkaisun
- Katso täältä SM-liigan ilmaisottelut kaudella 2026–27
- Kaukalossa kultaa takonut Tappara julkaisi synkkiä tietoja
- Ilona Mononen Ylelle: Se oli siinä!
- Katso täältä SM-liigan ilmaisottelut kaudella 2026–27
- Arsenal havittelee ison rahan korvaajaa Danny Welbeckille
- Kuvalinkki: HIFK-legenda myy kolmikerroksista luksusasuntoaan lähes kahdella miljoonalla eurolla
- Nastat vai kitkat? Lumisade pilaamassa F1-testit – ruotsalaiskuskilta hauska reaktio
- Aleksander Barkov johti Floridan huimaa nousua: “Meillä kävi vähän tuuriakin”
- Siirry syrjään, Lindsey Vonn! – Talvilajien kaunotar, 21, poseerasi täysin alastomana – ”Mahtava perä!”
- Argentiina-luotsi Sabella sysää paineet Saksalle
- Asiantuntijan ääni: Tämä seikka pilasi monen sprintin
- Cristiano Ronaldolta jättipaljastus: ura päättyy
- Iivo Niskanen: mullistava uutinen!