Steven Gerrardin opissa ollut suomalaistoppari: ”Minun piti todistaa joka päivä olevani paikkani arvoinen”
Kuva: Getty Images
Nykyään Hollannin pääsarjan Fortuna Sittardia edustava Patrik Raitanen siirtyi vuosi sitten Liverpoolin akatemiasta miesten pelien pariin Alankomaihin.
Ulvilasta lähtöisin oleva 18-vuotias toppari muistelee Suplan Huucast-podcastissa uransa alkuvaiheita Liverpoolissa.
– Silloisella valmentajallani John Allenilla oli hyvät suhteet Englantiin. Hän tiesi, että Liverpool etsii nuoria pelaajia, Raitanen kertoo.
– Liverpool tuli katsomaan yhteen turnaukseen, onnistuin hyvin ja siitä homma sitten lähti eteenpäin. Itselläni ei ollut Liverpoolin kiinnostuksesta mitään hajua, itselleni pelaaminen Jazzin edustuksessa oli suurin piirtein upeinta mitä voi olla, hän nauraa.
Liverpoolin akatemiassa Raitanen pääsi itsensä Steven Gerrardin valmennettavaksi.
– Aika Liverpoolissa oli huikeaa, Gerrard oli valmentajani, ja joka päivä piti todistaa, että olen akatemiapaikan arvoinen.
Uran jatkon kannalta siirto Sittardiin tuntui kuitenkin paremmalta vaihtoehdolta.
– Minulla oli kaksi vuotta sopimusta Liverpoolin kanssa. Eikä Liverpool voinut luvata, että olisin saanut peliaikaa U23-joukkueessa. Perheen ja agentin kanssa päätettiin, että otetaan tämä steppi. Mieluummin pelaan Hollannin pääsarjaa kuin jäin epävarmaan tilaan Liverpoolin kanssa, toppari sanoo.
LUE MYÖS:
- Shokkikäänne: Patrik Laine osana NHL:n isoa skandaalia
- Kanavoi sisäinen petosi Beazt Fight -ennakkokatsauksella
- Kalle Palander täräyttää: kaksi etua ottelussa Aleksi Valavuorta vastaan
- Aleksi Valavuori: huima paljastus kohutun nyrkkeilyottelun alla!
- Tanskan supermies harvinaiseen kerhoon
- Huuhkajille selkäsauna Saksassa
- Maailmanmestaruus Suomeen!
- Leijonat finaaliin – Kanada kaatui mahtiesityksellä
- PSG uusi mestaruutensa
- Sveitsi palautti Norjan maan pinnalle
- Shokkikäänne: Patrik Laine osana NHL:n isoa skandaalia
- Sidney Crosby ja kumppanit voittivat Stanley Cupin toisella yrittämällä – Jarkko Ruutu muistelee: ”Joukkue oli huonompi kuin edellisenä vuonna”
- Tiesitkö: Jari Litmanen ei ole aina pelannut numerolla 10 – mitä muita numeroita hän käytti?
- Carolina finaaliin – Montreal lomille
- Huuhkajille selkäsauna Saksassa
- Arsenal havittelee ison rahan korvaajaa Danny Welbeckille
- Auts! Kilpakumppanilta täyslaidallinen suomalaiselle formulakuskille: ”En kunnioita tuota kakaraa lainkaan”
- Brasilia ja Hollanti kamppailevat pronssista
- Elisa Viihde Viaplay näyttää Kimi Räikkösen NASCAR-kisan suorana – ”Kaikki on mahdollista”
- Espanjan päävalmentajalle potkut MM-kisojen aattona – ”Liitto ei voi jäädä ulkopuolelle neuvotteluista”