Stadin derbyn ennakkofiilistely jo alkanut: ”Peli on erityinen faneille”

Veikkausliigan perjantaina julkaistu otteluohjelma on nostanut tunnelmia jo nyt. Vaikka kauden alkuun on vielä runsaasti aikaa, intoa tuntuu löytyvän. HIFK:n päävalmentaja Bernardo Tavares pohti jo tässä vaiheessa tulevia derbyotteluita HIFK:n verkkosivuilla.
– Stadin derbyt ovat otteluita, joista todella haluan nauttia. Tiedän, että peli on erityinen faneille, pelaajille ja tälle seuralle. Tähän otteluun pitää valmistautua hyvin ja huolehtia esimerkiksi siitä, että pelaajat ovat huippukunnossa. Haluamme näyttää faneillemme parasta HIFK:ta ja tehdä heidät ylpeiksi, Tavares sanoi.
– Näin aiempien derbyjen tunnelmaa netistä, ja nämä ovat ehdottomasti Veikkausliigan ja Suomen isoimpia otteluita. On hienoa päästä mukaan tapahtumaan valmentajan roolissa.
Ensimmäinen Stadin derby on ohjelmassa 28. huhtikuuta. Tällöin ottelua isännöi Tavaresin joukkue HIFK.
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Lando Norris kotikisan voittoon – Silverstonessa draamaa ja yllätyksiä
- Max Verstappen tykitti paalulle
- McLarenit ja Ferrarit kovimmassa vauhdissa Silverstonessa
- Valioliigasta karmea suru-uutinen – Diogo Jota menehtyi traagisesti
- Oliver Lindell upeasti golfin major-turnaukseen
- NHL:n varaustilaisuus suomalaisittain surullista katsottavaa
- Lando Norris voittoon – Max Verstappenille katastrofi
- McLarenit ja Ferrarit kärkipaikoille Itävallassa
- McLarenit dominoivat Itävallan harjoituksia
- Valtteri Bottaksesta tärähti kutkuttava huhu