”Someraivo on tullut valitettavasti myös huippusalibandyyn” – rajua kritiikkiä F-liigan puolivälierissä

SPV:n taival F-liigan pudotuspeleissä päättyi lauantaina, kun TPS otti puolivälierissä ratkaisevan neljännen voiton niukasti maalein 5-4 ja pudotti seinäjokelaiset jatkosta otteluvoitoin 4-1. Pettymys SPV-leirissä oli luonnollisesti iso ja päävalmentaja Tommy Koponen nosti esille toisenkin pointin.
Koponen antoi TPS:lle täyden tunnustuksen pelillisistä otteista, mutta turkulaispelaajien käyttäytyminen puolivälieräsarjassa oli sellaista, jota Koposen oli vaikea sulattaa.
– Tässä sarjassa nähtiin Tepsin suunnasta maajoukkuepelaajia myöten niin ala-arvoista ja sairastakin käytöstä tuolla kentällä, että olen sikaylpeä siitä, etteivät tämän logon alla pelaavat sellaiseen syyllisty, Koponen laukoi Ilkka-Pohjalaiselle.
Kokenut valmentaja kokee, että asiat ovat menossa tällä hetkellä täysin väärille laduille.
– Olen isossa kuvassa vähän surullinen suomalaisen salibandyn puolesta. Tämä on nousussa ja kun olen pitkään ollut lajin parissa, niin olen siitä huolestunut. Jos yhteiskunnassa puhutaan someraivosta, niin valitettavasti joudun toteamaan, että sitä on tullut myös huippusalibandyyn.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Valioliigan otteluohjelma julkaistiin
- Florida voitti Stanley Cupin
- George Russell Montrealin voittaja – Lando Norrisilta kallis virhe
- Florida nousi voiton päähän mestaruudesta
- George Russell aloitti vahvimmin Montrealissa
- Edmonton tasasi finaalisarjan
- Max Verstappenia uhkaa kisarangaistus
- Florida jyräsi Edmontonin
- Florida tasoitti NHL-finaalit
- Edmonton vei NHL:n avausfinaalin
- Oho – Huuhkaja-pelaajan tyttöystävä on melkoinen kaunotar!
- Seiska: Tämän 25-vuotiaan parturi-kampaajan luona Jere Karalahti nykyään yöpyy – kuva
- Teemu Selänne jyrähti Leijonien homokohusta – osa somekansasta sekosi: ”Ei Jenkeissä asuvana…”
- Pekka Rinne, pitääkö legenda paikkansa, saitko NHL-varauksen alkulämmittelyn perusteella? – ”Ei se varmaan ihan totta ole”
- Valioliigan otteluohjelma julkaistiin
- Florida nousi voiton päähän mestaruudesta
- Huolestuttavaa? – Patrik Laineella ongelma samassa polvessa, joka hajosi 2014
- Peter Ahola valaisee mitä tekee joukkueen GM
- Edmonton tasasi finaalisarjan
- Kuningas Jari Litmanen arvioi: ”Messi saattaa pelata viimeisen pelinsä Barcasssa”