SM-liigan entinen tähti sai todella pitkän pelikiellon potkaistuaan vastustajaa Mestiksessä
SM-liigasta Tapparan, TPS:n ja Sportin riveistä muistettu hyökkääjä Niclas Lucenius on saanut peräti 13 ottelun pelikiellon potkaistuaan vastustajaa viime lauantaina pelatussa ottelussa.
TuToa nykyään edustava Lucenius potkaisi Kiekko-Vantaan pelaajaa ja sai pitkän pannan. Mestis kertoo asiasta sivuillaan.
– Lucenius potkaisee vastustajan pelaajaa. Vastustajan pelaaja ei onneksi loukkaannu potkun seurauksena. Mielestämme potkua ei voida pitää mitenkään vahinkona ja potku luistimella on aina vaarallinen teko, Mestiksen kurinpitoryhmän johtaja Pasi Järvinen perusteli tiedotteessa.
– Tässä tilanteessa potkusta tekee erityisen vaarallisen tieto siitä, että Lucenius ei voi nähdä, minne potku vastustajassa osuu. Tämä pelikielto on Luceniuksen kauden 3. ja vaikka edelliset ovatkin tulleet muista syistä, niin aiemmat pelikiellot ovat huomioitu tätä päätöstä tehdessä.
TuTon kapteenina toimiva Lucenius, 28, on tehnyt tällä kaudella 40 Mestiksen ottelussa tehot 13+39=52.
LUE MYÖS:
- MM-jääkiekko alkaa, Leijonat kohtaa Saksan
- Anaheimin taival päättyi – Vegas välieriin
- Colorado välieriin – Minnesota hukkasi johtonsa
- Manchester City piti mestaruustaistoa yllä
- Ja mestari on…. Tappara, jälleen kerran
- MM-kisojen alkuun enää kaksi päivää – tässä Leijonien ketjut
- San Antonion supertähti dominoi
- Buffalo tasoitti voitot, Vegas iski jatkoajalla
- Kanadalle jymyvahvistus – Suomi ja Kanada kilpavarustelevat
- Oklahoma City jatkoi puhtaalla pelillä – Lakers ulos