Sky Sports: Manchester City-vahdin perässä kaksi valioliigaseuraa
Kuva: Getty Images
Sky Sportsin mukaan sekä Liverpool että Everton haluavat kiinnittää Joe Hartin maalivahtiosastolleen.
Hart, 29, on jättämässä Manchester Cityn, koska uuden päävalmentajan Pep Guardiolan alaisuudessa ei ole näillä näkymin tulossa peliaikaa. Guardiolan mielestä Hart on liian huono pelaamaan jalalla, minkä takia Willy Caballero pitää nyt harteillaan ykkösvahdin viittaa.
Hart istui Cityn penkillä Valioliigan avauskierroksella viikonloppuna, kuten myös tiistaina Mestarien liigan karsintaottelussa Steau Bukarestia vastaan. Europeli ei ainakaan nostanut miehen osakkeita päästä puiden väliin, sillä Malagasta viime kaudeksi Englantiin siirtynyt Caballero piti nollapelin Cityn 5-0-vierasvoitossa.
Liverpool etsii tiettävästi uutta ykkösmaalivahtia. Kesällä hankittu Loris Karius on sivussa 8-10 viikkoa käsivamman takia, eikä saksalaismanageri Jürgen Klopp täysin luota ykköskassari Simon Mignoletiin.
Niin ikään Valioliigassa pelaavan Evertonin uskotaan myös olevan kiinnostunut Hartista, mutta toistaiseksi seura ei ole tehnyt molarista tarjousta.
Hart oli Englannin maajoukkueen ykkösmaalivahti kesän EM-kisoissa Ranskassa. Hän pelasi kaikki pelit alusta loppuun ”kolmen leijonan” maalilla.
LUE MYÖS:
- Vegasille tuplaryöstö – Colorado vaikeuksissa
- Suosikit vahvoja perjantaina
- Leijonille helppo voitto
- Montreal katkaisi Carolinan putken
- Norja yllätti – jopa voitto lähellä
- Leijonat jälleen loistava – Latvia kaatui murskaluvuin
- Vegas nappasi ison voiton
- Aston Villa palasi pokaalikantaan
- Leijonat palaa kaukaloon – Sveitsi murskasi Slovenian
- Arsenal palasi mestariksi – City kompastui tiistaina