Skottiliigaan lisää värinää: Rangers palaa pääsarjaan Celticin kiusaksi!
Kuva: Getty Images
Rangers varmisti nousunsa Skotlannin Valioliigaan voitettuaan Dumbartonin. Jäljellä on neljä kierrosta, mutta Rangersin kaula muihin on jo huimat 17 pistettä.
Rangers on voittanut 25 ottelua ja hävinnyt ainoastaan kolme. Superseuran paluu pääsarjaan on ilouutinen koko skotlantilaiselle jalkapallolle.
Seura pudotettiin talousvaikeuksien vuoksi vuonna 2012 neljännelle sarjatasolle ja se joutui aloittamaan kaiken alusta. Nyt 54-kertainen Skotlannin mestari on takaisin huipulla.
– Olen erityisen iloinen fanien puolesta, sillä he ovat joutuneet kokemaan karuja näiden vuosien varrella. Toki seuran ja pelaajienkin näkökulmasta ajatellen on upeaa palata pääsarjatasolle, sanoo Rangersin manageri Mark Warburton.
LUE MYÖS:
- Ylivoimaa – Johannes Kläbo voitti kaiken
- Ei menestystä hallissa – Murto ja Pulli kärkikympin ulkopuolella
- Minkkisen loistava kausi jäi ilman kruunua
- Pellegrino sanoi hyvästit – voittamalla!
- Pelicans ja Ässät vahvoilla – iso voitto HIFK:lle
- Kotimaisen jalkapallokauden ensimmäinen pytty jäi Turkuun
- Jännittäviä hetkiä NBA:ssa – tuleeko lisää joukkueita?
- Kolmien olympialaisten kävijä sanoi hyvästit
- Ja taas on herkkua tarjolla – katseet kiinnittyvät Madridiin ja Pariisiin
- Viljami Sinisalon asema vahvistuu?